21 listopada 2023

Iris folding znów na czasie

Witam wszystkich czytających! 

  Są takie techniki scrapbookingowe, które pojawiają się, są przez jakiś czas  na topie, a potem odchodzą w zapomnienie.

          Podobnie było (w moim przypadku) z techniką „iris folding”.

          Z informacji znalezionych w internecie:  Iris folding zapoczątkowano w Holandii, gdzie młodzi rzemieślnicy tworzyli swoje własne wzory używając odciętego z kopert papieru. Dzisiaj, twórcy używają jakichkolwiek, lekkich papierów, takich jak ścinki, papier do origami, papier pakowy, koperty lub strony z kolorowych czasopism. Czasem używa się także wstążek”.

Technika pozwala wykorzystywać różnego rodzaju ścinki kolorowych papierów, które układa się „od lewej strony” kartki, przyklejając paseczki w sposób tworzący w efekcie krąg, jak przesłona w aparacie fotograficznym. Układ ten nie jest uporządkowany, wymaga przyklejania pasków w sposób NIEprzypadkowy, dlatego często na wzorach znajdują się numery wg których wzór ten się buduje.

          Iris to tęczówka oka lub przysłona w aparacie fotograficznym, zaś słowo folding oznacza zakładanie, plisowanie.

          Podczas zajęć fakultatywnych postanowiłam wrócić do tego sposobu tworzenia kartek czy obrazków, a mój pomysł spodobał się uczestnikom warsztatów.

 

          Do zajęć wykorzystaliśmy różnokolorowe papiery do pakowania prezentów, kolorowe kartki ksero, kolorowy papier z bloków dla dzieci, a także  fragmenty czasopism. Kolorowe papiery cięłyśmy w paski 1,5 cm (cieńsze lub grubsze, w zależności od potrzeb), które składaliśmy w pół i przyklejali z tylu wyciętego w kartoniku wzoru. Motywy wzorów były różne : figury geometryczne, kwiaty, owoce, serca, zwierzęta, a nawet sukienki.
 


Technika spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników zajęć, którzy sami szukali informacji na jej temat w internecie, gromadzili wzory i przykłady, wymieniali się materiałami i wspierali w trudnych niekiedy początkach.

 

Ponieważ Boże Narodzenie zaczyna się już pojawiać  w interesujących nas technikach rękodzielniczych, następne motywy wiązały się właśnie ze świętami. Powtarzały się motywy choinek, bombek, gwiazdek etc.

Ponieważ jednak dopiero te nowe motywy tworzyliśmy, kartki nie były ukończone, zamieszczam  ich zdjęcia na początku tego opisu.


 

Zachęcam do zapoznania się z tą metoda rękodzieła. Wiele przykładów znajdziecie zarówno na You Tube, jak i Pinterest itp.

Pozdrawiam.

Zuz-Anna

Brak komentarzy: