Najbliższe spotkanie:
11 czerwca 2021

RECYKLOMANIA - Zegar z drewnianej palety malarskiej

 

Witam serdecznie :-)

Dzisiaj jedenasty dzień miesiąca czyli pora na cykliczne spotkanie Recykolmaniaków :-)

Kochani, w swojej pracowni mam trochę zużytych rzeczy, z którymi wypadałby się już rozstać.
Jednak w moim przypadku nie jest to takie oczywiste, ponieważ najczęściej tak bywa, że sentyment bierze górę na zdrowym rozsądkiem.I dokładnie taki scenariusz dotyczy mojej zużytej palety malarskiej. Żal mi było rozstawać się z nią, zważywszy na fakt, że spędziłyśmy w pracowni mnóstwo wspólnych godzin i razem pracowałyśmy nad wieloma projektami. Więc jak mogłabym teraz, tak po prostu wyrzucić do śmietnika to poczciwe biedactwo? Przecież serce by mi pękło z żalu. Zatem ostatecznie postanowiłam że paleta zostaje ze mną ale już w innej, nowej, chociaż nadal, bardzo praktycznej roli:-)

Zobaczcie jaką musiała przejść metamorfozę i jak wygląda obecnie :-)
Materiały potrzebne do wykonania projektu:

- zużyta, drewniana paleta malarska,
- końcówki farb akrylowych w tubkach,
- mechanizm zegara w komplecie ze wskazówkami i baterią
- wiertło do drewna o odpowiedniej średnicy, dopasowanej do mechanizmu zegara,
- preparaty: klej kraftowy, bezbarwny lakier akrylowy na bazie wody,
- arabskie cyfry do zegara - zestaw podstawowy (3, 6, 9, 12),
- narzędzia: pędzle, szpachelka, wiertarka.
Swoją metamorfozę zaczynam od przewiercenia otworu w wyznaczonym miejscu na palecie.


Kolejnym krokiem jest uzupełnienie prześwitów pomiędzy istniejącymi plamami farb, mieszanych na palecie podczas prac malarskich. A także miejscowe przemalowanie położonych wcześniej kolorów na inne w taki sposób, aby miejsca, w których planuję potem umieścić cyfry, miały jasne podłoże.
Miejscami nakładam farbę nie tylko pędzlami ale również szpachelką, co spowoduje utworzenie delikatnej struktury na powierzchni.
Ponieważ chcę aby cyfry były wyraziste i dobrze widoczne na cyferblacie, pokrywam je czarną farbą akrylową a po wyschnięciu, przytwierdzam w wybranych miejscach klejem kraftowym. Czekam aż praca dobrze wyschnie - najlepiej jest pozostawić ją na jedną dobę.


Końcowym etapem pracy jest kilkukrotne zabezpieczenie zdobionej powierzchni bezbarwnym lakierem.
Pomiędzy nałożeniem kolejnej warstwy powinny upłynąć co najmniej 24 godziny!!!
Po dokładnym wyschnięciu i utwardzeniu warstw lakieru można przykręcić mechanizm zegara.
Nakładam wskazówki i uzupełniam mechanizm baterią - paluszkiem.

  GOTOWE !!!
Wystarczy zawiesić pracę na ścianie lub postawić na specjalnym stojaku i będę  mogła cieszyć się moją ulubioną paletą jeszcze przez długi czas:-)


Jak zwykle kilka zbliżeń na szczególiki :-)Kochani, dzisiaj było łatwo, szybciutko i mam nadzieję że się podobało:-)
Wam również szczerze polecam pomysłowe, recyklingowe eksperymenty. To nie tylko świetna zabawa ale przede wszystkim tworzenie rzeczy zupełnie nowatorskich oraz niepowtarzalnych przedmiotów z duszą. 


Jak wiecie, kocham ten rodzaj twórczości, za miesiąc planuję kolejny odcinek cyklu, na który już dzisiaj serdecznie Was zapraszam :-)

 

Zatem do zobaczenia w lipcu,

Inka


2 komentarze:

Adrianna - Blog DIY Adzik-tworzy.pl pisze...

Też tak mam, że odkładam różne (często dziwne) przedmioty na później, bo mam jakąśtam wizję jak coś ponownie wykorzystać (jedynie z czasem na upcykling bywa różnie ;). Ale Twój zegar - o matulu, jest cudowny! 😍 Sama mam paletę po wieeelu przejściach, niedługo planowałam ją wymienić na nową=czystą, ale szkoda mi tej starej wyrzucić. Może uda mi się ją wykorzystać podobnie? Nie wiem co mi czas przyniesie, ale dziękuję Ci za tak świetną inspirację! 😀

inka-art pisze...

Bardzo się cieszę i trzymam kciuki za powodzenie. Koniecznie pochwal się swoją pracą, pozostawiając do siebie link w komentarzu, przyjdę podziwiać.Gorąco pozdrawiam :-)