29 maja 2016

12x12 z taśmą washi #12

Kochani! To nasze ostatnie spotkanie z cyklu "12x12 z taśmą washi". Mam nadzieję, że moje wpisy przyniosły Wam masę inspiracji i w przyszłości będziecie po nie sięgać żeby urozmaicić i ubarwić Wasze otoczenie!

#1
Ramka na zdjęcia z patyczków po lodach obklejonych taśmą washi. Oczywiście do ozdobienia ramki możecie wykorzystać również różne inne media np. tekturki czy same papiery. W gorące, letnie dni patyczki po lodach pewnie nie będą stanowić dla Was problemu.

#2
Stojak na telefon komórkowy. Aby go wykonać potrzebujemy okrągłe, plastikowe pudełko np. po szamponie i pinezki z główkami do złapania, oraz oczywiście taśmę. W opakowaniu należy wyciąć otwór o wymiarze podstawy telefonu, tak aby można było wsunąć do niego dół telefonu. Później ozdabiamy pudełko taśmą obklejając je w koło. Na koniec mocujemy nóżki do naszego stojaka z pinezek z główkami do złapania, wbijając je w czterech miejscach na "dnie" stojaka tworząc cztery nóżki. Stojak może przydać się np. w kuchni podczas robienia kanapek, gdy chcemy jednocześnie oglądać serial na telefonie.

#3
Jeżeli nasza pociecha marudzi ciągle, że chce lody, Wytnij kształt loda na patyku z papieru, obklej taśmą i gotowe! Lody bez kalorii. Jednocześnie możesz użyć je jako girlandy do ozdobienia pomieszczenia np. podczas letniej imprezy dla dzieci czy urodzin. Lody można również wyciąć w wersji mini i używać ich jako tagów do ozdabiani naszych scrapowych prac czy innego rękodzieła.
#4
Chcesz zrobić coś kreatywnego w wolnym czasie, ale nie masz pomysłu? Może coś ugotować? Może pobawić się z dziećmi? W rozstrzygnięciu tego "problemu" pomoże Ci słoik z pomysłami! Obklej patyczki po lodach różnymi kolorami taśmy washi - przy czym niech dany kolor taśmy ma przypisany do siebie jakiś dział np.: zabawa z dziećmi, gotowanie, scrapowanie, relaks, zajęcia poza domem. Później na patyczkach z danych kategorii wypisz rzeczy/zadania związane z tą kategorią, które możesz zrobić. Przy zabawach z dziećmi wypisz na każdym patyczku jakąś inną, Waszą ulubioną lub jeszcze nie testowaną zabawę. Przy gotowaniu na każdym patyczku inną potrawę np. kilka Twoich ulubionych, kilka smakołyków Twoich pociech, oraz oczywiście coś dla swojego mężczyzn. Scrapy mogą zwierać w sobie różne formy szaleństwa z papierem. Relaks to np. czytanie książki, medytacja, ćwiczenia, granie w gry, oglądanie serialu lub filmu, długa kąpiel, masaż. Zajęcia poza domem jak np. wyjście do kina, pójście na spacer, na romantyczną kolację, spotkanie ze znajomymi, jazda na rowerze. Później wrzuć wszystkie do odpowiedniego pojemnika np. słoik czy karton zadaniami w dół, kolorową taśmą w górę. Dzięki temu nie wiesz co wylosujesz ale możesz wybrać sobie kategorię. Np. chcesz zrobić coś poza domem, a tą kategorię reprezentuje zielona taśma washi - wylosuj zielony patyczek i wykonaj zadanie które wylosowałaś - tylko bez marudzenia i oszukiwania. Powodzenia! Tego typu zabawę możesz wykorzystać również, aby zachęcić dzieci do wykonywania różnego rodzaju zadań czy obowiązków domowych.


#5
Ramka z informacją - potrzebujemy stojącej na nóżce ramki (oczywiście może być też zwykła ramka np. oparta o coś), taśmy washi, kawałka białej kartki, plastikowej szybki do ramki oraz zmywalnego markera do pisania po plastikowych tablicach. Papierową kartkę o wymiarze ramki obklej ładnie taśmą - ta kartka będzie stanowić tło dla naszej "tablicy". Włóż obklejoną kartkę zamiast zdjęcia do ramki a zamiast szklanej szybki, szybkę z przeźroczystego plastiku. Teraz dzięki podłożu z plastiku możesz pisać po naszej tablicy zmywalnym markerem różne wiadomości np. dla dzieci czy rodziny albo pracowników w pracy a taśma dodaje wiadomościom pozytywnego tła. Oczywiście tło co jakiś czas możemy zmieniać dodając wszystkiemu odrobimy radości!

[źródło]

Tablica może mieć bardzo różne zastosowanie, np. zamiast kredowej tablicy czy kolorowych karteczek jako lista rzeczy do zrobienia.

 [źródło]

#6
Lubisz używać washi z różnymi tekstami, ale nie możesz znaleźć takiej, która miała by właściwe słowa? Zrób ją sama! Wydrukuj na drukarce atramentowej (to istotne, gdyż laserowa może pozostawiać zbyt "suche" litery. Atrament po drukuj przez chwilę jest "mokry" dzięki czemu tusz wsiąka w taśmę) zwroty, hasła czy słowa których potrzebujesz i w dodatku wybierając ulubioną czcionkę! Oczywiście pamiętaj, aby wielkość liter zmieściła się na taśmie. Ewentualnie możesz wydrukować litery większe niż szerokość jednej taśmy, ale pamiętaj, ze wtedy trzeba będzie przykleić dwie taśmy jedna nad drugą.


Jak tylko wydrukujesz tekst, od razu przyklej na niego odpowiednią taśmę. Jednocześnie pamiętaj, że taśma nie może być zbyt wzorzysta i za ciemna - tekst nie będzie wtedy widoczny. Przejedź po taśmie kilka razy palcem dociskając ją do tekstu, tak żeby tusz wsiąkną w taśmę, ale nie za mocno żeby taśma nie przywarła za mocno do papieru.


Po chwili odklej delikatnie i powoli taśmę - tusz powinien wchłonąć się w taśmę, dzięki czemu wydrukowane przez Ciebie teksty przeniosą się na nią :) Od teraz sama możesz "drukować" taśmę z potrzebnymi słowami! Powodzenia!#7
Od jakiegoś czasu w sklepach papierniczych, artystycznych czy różnego rodzaju innych możemy kupić różne fajne napisy 3D lub same literki. Owe napisy oraz litery możemy ozdobić naszą ulubioną taśmą! Zastosowanie liter może być bardzo różne. Np. nasze inicjały jako ozdobnik na balkonie czy w pokoju lub na ścienia koło zdjęć albo np. przy oznaczeniach dziecięcych wieszaków w łazience.

[źródło]

Literki czy napisy obklej ulubioną taśmą po czym dobrze jest pomalować je lakierem lub inną warstwą jakiegoś środka, który zabezpieczy je przed wilgocią, oraz utrwali.

[źródło]

Jednocześnie pomalowane przeźroczystym lakierem literki nabiorą bardziej intensywnej barwy i łatwiej będzie utrzymać je w czystości np. przecierając z kurzu.#8
Klipsy do papieru używa większość z nas. W internecie znajdziecie masę poobklejanych washi klipsów w przeróżnych kolorach! Aby je wykonać, wystarczy obkleić taśmą washi Wasze klipsy do spinania papieru.[źródło]

#9
Również tackę do jedzenia w łóżku/stoliczek możemy ozdobić naszą taśmą.


Ja używam takiej tacki w łóżku ale jako... stoliczka pod laptopa (moja jest taka łóżkowa, łóżkowa, że ma jeszcze nóżki pod blacikiem) więc nie zalewam jej wodą czy innymi płynami. Ale jeżeli Wy będziecie używać jej zgodnie z zastosowaniem - do jedzenia, polecam pomalować ją jeszcze bezbarwnym lakierem, aby zabezpieczyć ją przed ścieraniem się oraz wilgocią.


Oczywiście nie musimy zaklejać całego blatu taśmą. Możemy nakleić jedynie kilka pasków na ozdobę, lub wykleić jakieś romboidalne kształty.


[źródło]

#10
A jednak, bierki również mogą być kolorowe. Jeżeli boisz się, ze taśma będzie się odklejać ze względu na małą powierzchnię bierek - obklej washi dodatkowo przeźroczystą taśmą klejącą. Jednocześnie nie oszczędzaj na washi i obklej bierkę całą szerokością taśmy zamiast np. ciąć ją na pół żeby obkleić dwie bierki. Własne bierki możesz wykonać z drewnianych patyczków które można kupić w różnych sklepach. Tylko pamiętaj żeby odciąć szpikulec.


[źródło]

#11
A jak już mowa o patyczkach, obklej również swoje pałeczki do jedzenia! Pamiętajmy, że dzięki różnym właściwościom taśmy, możemy używać jej w kuchni. Jednocześnie nie będziemy obklejać całości pałeczki, jedynie jej rączkę - dzięki czemu taśma nie będzie miała kontaktu z żywnością.

#12
Jak już mamy obklejone pałeczki, to i papierowe opakowanie w którym podaje się pałeczki również możemy przyozdobić kolorowymi taśmami washi!

Taśmy w dłoń i do dzieła! Zaczyna się lato, czas pełen działania i inspiracji a już niebawem kolejna edycja Dolnośląskich Letnich Warsztatów Craftowych na których zapewne znajdą się jakieś warsztaty czy pokazy podczas których dowiecie się coś o taśmach i będziecie mogli owe zakupić! Zapraszam Was serdecznie na warsztaty i życzę udanego obklejania!

 USAGI

1 komentarz:

Anna - Krulik pisze...

I znowu tak fajnie kolorowo :) szkoda, że to już ostatni raz - szybko zleciało :D