16 czerwca 2016

Zainspiruj mnie Japonią #13 - Japońskie ogrody

Niemal każda osoba mieszkająca we Wrocławiu słyszała choć raz o jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Wrocławia, a mianowicie Ogrodzie Japońskim.


Ogrody w stylu Japońskim charakteryzują się zarówno przepiękną kompozycją barw i kolorów jak i urzekającą prostotą. W tym ogrodzie każdy kwiat, każde drzewo, krzak czy kępka trawy i kamień ma swoje miejsce i znaczenia. Nic nie jest przypadkowe, każdy element traktowany jest jak indywidualna część całości, wspólnie tworzące spójną kompozycję.

Duża dbałość o szczegóły, elegancja i staranność przy dobieraniu elementów to podstawa. Ogrody te mają swój początek w ogrodnictwie buddyjskim, charakteryzującym się surowością, prostotą i symbolizmem. Tam każdy kamień i ścieżka mają symboliczne znaczenie. Ogród taki powinien sprawiać wrażenie starego i wieloletniego, jednocześnie nie zaprojektowanego przez człowieka. Powinien ukazywać nam harmonię z naturą naśladując fragmenty natury i przyrody nietknięte przez człowieka. Z tego to powodu często wykorzystywane są miniaturyzacje całych elementów krajobrazu, dzięki czemu możemy zmieścić kilka uroczych „widoczków” na małej przestrzeni.

Ogrody europejskie, szczególnie te przy różnego rodzaju zamkach czy pałacach charakteryzują się symetrią. Azjatyckie działają na przekór tej zasadzie ze względu na powiązanie z naturą która, jak wiemy, nie obsadza nam rabatek w symetryczny sposób, tylko rozsiewa swe nasiona w losowych miejscach.


Bardzo istotnym elementem jest tu woda symbolizująca życie i energię wprowadzają do całości kompozycji element ruchu. W ogrodach spotkamy zbiorniki wodne zazwyczaj połączone ze sobą kaskadowo, co nadaje wszystkiemu dodatkowego uroku. Jak większość z Was zauważyła w ogrodach buddyjskich, wodę można zastąpić żwirem, zarówno samo oczko wodne jak i strumień będący ścieżką nadając mu charakterystyczny kształt fali za pomocą drewnianych grabi.

Pamiętajmy, ze ścieżki nie powinny się krzyżować.
 Elementy wodne jak małe oczka czy strumyczki mają symbolizować całe jeziora i rzeki. W wodzie najczęściej pływają japońskie karpie Koi, a w centralnych miejscach większych zbiorników spotkamy wysepki z kamieni na których często znajdują się różnego rodzaju małe, kamienne latarnie. 
 
 Niektóre elementy ogrodów posiadają swoją symbolikę płciową. W przypadku wody rwące potoki i wodospady symbolizują mężczyznę, a odwrotnie, spokojne i wolne strumienie symbolizują kobietę (yin i yang).

Równie ważnym elementem są kamienie symbolizujące stałość i niezmienność natury. Kamienie wykorzystywane na ścieżkach powinny być jasne a wszystkie użyte w ogrodzie powinny mieć regularne kształty.

Ogrody to również głazy i skały o różnych wielkościach, lecz nie za wielkie. W niektórych miejscach są obłe, w innych ich krawędzie są ostre i surowe. Aby nadać ogrodowi wygląd krajobrazu, spotkamy tam różnego rodzaju pagórki oraz wzniesienia symbolizujące góry.


Mimo różnorodności kolorystycznej, dominującym kolorem jest zieleń, kwiaty i inne kolorowe elementy są jedynie dodatkiem. Widać to np. porównując ogrody japońskie do ogrodów europejskich, w których kolor zielony stanowi jedynie wypełnienie luk i nieliczne trawniczki między kaskadami kolorowych kwiatów. W naszych ogrodach z powodu ilości koloru można dostać oczopląsu ; ) 
Tutaj kolor stanowi skromne dopełnienie, dzięki czemu nie nikną w tej całości a wyróżniają się co bardziej uwydatnia ich piękno. 


Dominującymi kolorami pośród kwiatów jest biały, różowy i fioletowy w jasnych odcieniach. Różne rodzaje kwiatów i krzewów symbolizują różne pory roku. Jednocześnie rozkwitają w różnym czasie, dzięki czemu odwiedzając ogród w różnych miesiącach odkrywasz jego piękno z różnej strony. Najczęściej używane są rośliny zimozielone, symbolizujące długowieczność.

W tego typu ogrodach spotkamy różnego rodzaju struktury wyciosane z kamienia typu latarnie czy misy z wodą. W większych ogrodach stoją różnego rodzaju altanki czy domki. Każdy z nich ma swoje znaczenie i znajduje się w konkretnie wyznaczonym miejscu. Niektóre przeznaczone są np. tylko do ceremonii herbacianych, inne dostępne jedynie dla kobiet, a jeszcze inne jedynie dla mężczyzn. 


Równie rozpoznawalnym elementem są mniejsze i większe drewniane mostki i pomosty przy wodzie czy nad strumykami. 
W ogrodzie możemy spotkać wiele różnych rodzajów mostków i kładek, od standardowych drewnianych (lecz w przeciwieństwie do naszych są pięknie zdobione i pod lekkim łukiem), poprzez wielkie kamienie stanowiące pomost po pojedyncze kamienia ułożone w ścieżkę łączącą dwa brzegi lub nawet biegnące wzdłuż brzegu.

Dzięki wszystkim elementom składającym się na ogród japoński, a szczególnie elementom martwym jak kamienie i żwir, to miejsce ma swój urok i piękno przez cały rok. 

Nasze europejskie ogrody tracą swoje piękno w chwili, gdy kwiaty przestają kwitnąć. Tutaj sama kompozycja, woda, ścieżki, kamienie i krzewy tworzą niezaprzeczalne piękno przez cały rok.


Oczywiście same aranżacje ogrodów dzielą się na różne kategorie i rodzaje, lecz nie będę ich Wam tutaj wymieniać :) Zainteresowanym głębiej tematem ogrodów polecam literaturę tematyczną w której poszczególne elementy są głębiej opisane. 


Zainteresowanie Japonią w naszym kraju w ostatnich latach przeżywa istne apogeum, co cieszy, ponieważ dzięki temu na naszym rynku mamy multum różnego rodzaju książek poświęconych Kraju Kwitnącej Wiśni, w tym właśnie o ogrodnictwie. 
Mało tego, niektóre szkoły oferują nawet zajęcia z aranżacji ogrodów w stylu japońskim, wiece jeżeli szukacie pomocy kogoś doświadczonego i znającego się na temacie, na pewno kogoś znajdziecie.

Jeżeli chcesz nadać swojemu ogrodowi trochę orientalnego akcentu, nie musisz przeistaczać go w całości, wystarczy umieścić w nim niektóre elementy lub element, aby nadać mu niepowtarzalnego wyglądy.
USAGI

Brak komentarzy: