25 lutego 2013

Małe Formy: Button Book

Podejrzewam, że nie dało się nie zauważyć tych wszystkich nowości na naszym blogu... dzisiaj kolejny nowy cykl - Małe Formy prowadzone przez Zuzę!

Dziś pragnę przedstawić Wam pewnego ktosia. Nazywa się Button Book i wprost promienieje wrodzonym, osobistym urokiem. Ja sama uległam temu urokowi już czas jakiś. Dziś Wy także macie okazję się jemu poddać.


Specjalnie dla Kwiatu Dolnośląskiego skonstruowałam tutorial, w którym w kilkunastu prostych krokach możecie sami zrobić sobie „Button Book”. Sama idea nie jest moja. Zdjęcia tych cudownych maleństw przez przypadek znalazłam w necie i na ich podstawie wywnioskowałam jak je zrobić. Oto wynik mojej pracy, mam nadzieję, że spodoba się Wam i będziecie mieli dużo frajdy robiąc je!
Nazwa „Button Book” znaczy tyle co „Książeczka z Guzika”. Do każdego projektu niezbędne są dwa guziki. Nie muszą być identyczne, muszą tylko być tego samego rozmiaru. Oczywiście najfajniej wyglądają dwa takie same guziki, ale wiem jak to jest, kiedy ma się w pudełku tylko jeden guzik, który wybitnie się nam podoba i nie za bardzo wiadomo co z nim zrobić.

Oto na czym będę pracować podczas tutorialu:


Guziki będą naszymi okładkami, najpierw jednak trzeba zrobić kartki do naszej guzikowej książeczki. W tym celu bierzemy pasek twardszego papieru – może być jaki tylko chcecie, ja użyłam czystego kartonu w kolorze cappuccino. Jego szerokość musi być mniej więcej taka sama jak wysokość guzika.


Następnym krokiem będzie bigowanie pojedynczych stroniczek – każda musi być wielkości naszego guzika. Ja to zrobiłam na bigownicy, ale można to też zrobić za pomocą linijki, ołówka i kości do bigowania.Po zbigowaniu zaginamy wzdłuż linii zgięć robiąc harmonijkę.

Kwadratowe krawędzie naszej harmonijki musimy zaokrąglić tak, aby nie wystawały zza guzika – ale tylko z jednej strony. Jeżeli dotniemy ze wszystkich stron, grzbiet naszej książeczki będzie mniej stabilny.


Karteczki, które będą przyklejone do okładek dobrze zrobić w kształcie guzików, aby dobrze trzymały całość.


W tym momencie musimy pomyśleć w jaki sposób będzie wyglądała nasza okładka. Można od razu zrobić jej grzbiet – czyli coś, co będzie trzymało okładki razem a potem przykleić kartki a można najpierw przykleić kartki a potem myśleć o okładce – tutaj to zależy od was – jak wam wygodnie. Ja w tym tutorialu zrobiłam najpierw grzbiet. Zrobiłam go z wzorzystej, bawełnianej wstążeczki, zagiętej na obydwu końcach tak, aby jej końcówki znalazły się pod spodem. Zrobię w ten sposób zamknięcie książeczki.Po przyklejeniu wstążeczki do guzików, do okładki książeczki doszywam kolejny guzik w kształcie kogucika.
Jako dodatkowy akcent doszyłam jeszcze czerwony dzwoneczek.


Teraz pora na przyklejenie harmonijki do guzików.Teraz sklejamy podwójne kartki. Można je skleić kompletnie, a można skleić je częściowo tak, aby stworzyć kieszonki – tak też ja zrobiłam. 
Jeżeli zrobiłam kieszonki w kartkach, to trzeba zrobić coś, co je zapełni. Ja użyłam mini tagów, które wycięłam dziurkaczem i ozdobiłam nitami.Gotowe karteczki wkładamy do kieszonek. Można ozdobić je sznureczkami, tak jak ja zrobiłam, ale nie ma takiej konieczności – wtedy Button Book będzie mniejszy.I tak zrobiliśmy „Button Book”. Jest to tylko jeden ze sposobów jego zrobienia, ale wiem z doświadczenia, że najłatwiejszy, a gotowy projekt najlepiej się trzyma. Mam nadzieję, że jego zrobienie da wam tyle samo radości i frajdy co mnie! Chętnie obejrzę wasze gotowe projekty.

Książeczkę z guzika używam najczęściej jako sekretnik, czyli wisiorek, w którym trzymam najfajniejsze zdjęcia mojej rodziny – oczywiście odpowiednio zmniejszone.

- Imaginaris

2 komentarze:

kartkomania.com pisze...

No ja cierpliwości to raczej bym nie miała do takiego cudeńka :(
Świetny !!!

Anna - Krulik pisze...

WOW! ale super! tutorial pierwsza klasa :)