18 marca 2011

Zapowiedź Letnich Warsztatów Craftowych

Ponieważ kolejny wrocławski zlot craftowy odbędzie w się w okresie wakacyjnym, dlatego postanowiłyśmy już teraz podać Wam termin, żeby łatwiej było zaplanować urlopy i przyjechać do nas na to ekscytujące wydarzenie...
Dlatego ogłaszam wszem i wobec, że

Dolnośląskie Letnie Warsztaty Craftowe
odbędą się 8-10 lipca 2011


Szczegółowe informacje pojawiać się będą wraz z dojrzewaniem tego projektu - zachęcamy do śledzenia naszego bloga. A już teraz rezerwujcie powyższy termin na wyjazd do Wrocławia! Przypominamy, że pomimo nazwy (Dolnośląskie, bo tworzone przez Kwiat Dolnośląski) Letnie Warsztaty Craftowe są otwarte dla wszystkich chętnych, z całej Polski, a nawet z całego świata:)

Zapraszamy również do pobierania banerka, plakatu i umieszczania na swoich blogach. Będziemy bardzo wdzięczne za umieszczanie informacji :D

17 marca 2011

Maszyna do szycia - podstawy

Ponieważ maszyna do szycia stała się bardzo popularnym narzędziem także wśród scrapbookerek (jest w ogóle taki wyraz??? :P), a nie każda z nas miała wcześniej do czynienia z szyciem, dlatego Gosia Bikeflower postanowiła wprowadzić nas nieco w tematykę ściegów maszynowych...

Coraz częściej wykorzystujemy maszynę do szycia, by ozdobić nasze prace, dodać im charakteru i finezji.

Krótki opis :

Maszyna do szycia – urządzenie do łączenia kawałków elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez utworzenie szwu. Zwykle maszyna do szycia to elektryczne urządzenie wykorzystywane do produkcji ubrań i nie tylko. Można je podzielić na przemysłowe i te "domowe".
Każda z nich tworzy szew używając dwóch nitek. Obecnie wiele maszyn pozwala na wybór szeregu rodzajów ściegów oraz tworzenie dodatkowych efektów.
Ścieg - to sposób układania nici, który łączy materiały podczas szycia. Przed rozpoczęciem szycia możemy dostosować długość i szerokość ściegu do naszych potrzeb.


Ściegi możemy podzielić na:
1] podstawowe:
- ścieg prosty stębnowy: tworzący jedną, nieprzerwaną linię


- ścieg Zygzak powstaje wtedy kiedy kolejne przekłucia igłą zszywanej warstwy materiałów zostają usytuowane wzdłuż linii łamanej - zygzakowej.




2] ściegi ozdobne : mające przeróżne finezyjne wzory


Oto kilka prac z wykorzystaniem maszyny do szycia:

Jeżeli macie ochotę podzielić się z nami Waszymi pomysłami na zastosowanie maszyny do szycia w scrapbookingu albo pokazać jak szerokie zastosowanie ma to urządzenie ogólnie w craftowaniu, czekamy na zgłoszenia Waszych prac w komentarzach do tego posta oraz pod adresem mailowym: wroscrap@gmail.com do końca marca (wybrane prace zostaną opublikowane na naszym blogu, oczywiście podpisane i podlinkowane - dlatego nie zapomnijcie podać namiarów na Wasze blogi/strony www).

11 marca 2011

Gość specjalny

Podczas Zimowych Dolnośląskich Warsztatów Craftowych bardzo pomógł nam w sprawach porządkowych pewien mężczyzna, który oczarował przybyłe na zlot panie pokazem techniki pergaminowej:


Postanowiłyśmy okazać swoją wdzięczność, zamieszczając na naszym blogu krótką notkę na jego temat. Przypadkowo udało się zamieścić ten post w dniu jego urodzin, więc przy okazji podziękowań składamy także najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, miłości oraz nieustającej weny i spełnienia marzeń.

A o kim mowa? Oddaję mu głos, żeby mógł się Wam przedstawić:


W świecie wirtualnym znany jestem jako Tengel27, natomiast realnie mam na imię Dawid. Dzisiaj kończę 31 lat, aczkolwiek w duszy czuję się ciągle jak 16-to latek.

Moja przygoda z rękodziełem zaczęła się bardzo dawno temu, bo w 3 klasie podstawówki na zajęciach ZPT. Haftowaliśmy wtedy misia ściegiem łańcuszkowym. Po lekcjach mama nie miała spokoju i musiała nauczyć mnie wyszywać. Potem dawała mi też lekcje szydełkowania i robienia na drutach. Z tamtego okresu nie mam żadnych starych prac, gdyż żadna nie zostawała skończona – jakoś tak wychodziło. Później miałem długą przerwę i tylko sporadycznie brałem się za coś nowego.

Trwało to do 2004 roku i ukończenia studiów. Mieszkanie na wsi ma swoje zalety, ale i wady, więc trzeba było czymś zająć wolny czas. Wróciłem do wyszywania i powstała wówczas gejsza – mój ulubiony obraz krzyżykowy. Nowe techniki poznałem ok. 1,5 roku później, gdy pod moją strzechę trafił Internet i zapisałem się na pierwsze forum. Wówczas po raz pierwszy zachwyciły mnie pergaminy. Jednak nie wiedziałem „z czym to się je”. Temat ten został tylko obserwowany, aż do połowy 2008 roku. Wówczas przejrzałem kilka stron i parę filmików i wziąłem się za pierwsze prace. Jak zaczynałem?? Moje narzędzia powstały w tego co pod ręką. Spinacz do papieru odpowiednio pogięty i wpasowany w długopis robił za cieniowacz, agrafka za igłę do perforacji, patyk do szaszłyków za stalówkę, a rozcieńczona farba do ścian za tusz. Używałem kalki o gramaturze 90. Jak sobie przypomnę odrywanie (o zgrozo!) brzegów pracy jak znaczka to mi się śmiać chce. Pierwsze prace nie zachwycały, ale od czegoś zaczyna się naukę. W październiku 2008 roku trafiłem na portal Pergaminart.pl i tam dowiedziałem się czegoś więcej o technice i o potrzebnych narzędziach. Technika pergaminowa wciągnęła mnie na dobre.


Do dziś jednak wciąż odkrywam nowe techniki. Od tamtego czasu zacząłem poznawać scrapbooking, podstawy decoupagu, a przede mną jeszcze wiele możliwości.

Od lutego 2010 roku zacząłem pisać blog. To pozwoliło mi znaleźć techniki, które mnie zainteresowały, poznawać nowych ludzi, a wszyscy wiemy, że takie znajomości są bezcenne.

9 marca 2011

Ankieta pozlotowa


Jak już wspomniałyśmy, powoli szykujemy się do organizacji kolejnego wrocławskiego zlotu rękodzielniczego. W związku z tym mamy prośbę do wszystkich osób, które odwiedziły nas podczas Dolnośląskich Zimowych Warsztatów Craftowych, aby odpowiedziały na kilka pytań pomocnych przy planowaniu kolejnego spotkania z Wami:

1. Jak oceniasz ogólną organizację zlotu? Napisz kilka słów od siebie, swoją opinię.
2. Czy dwudniowa forma zlotu była według Ciebie odpowiednia? A może wolałbyś jeden dzień albo jeszcze dłuższy zlot?
3. Jakie pokazy chciałabyś/chciałbyś jeszcze zobaczyć? Podaj także takie, jakich na razie u nas nie było.
4. W jakich warsztatach wzięłaś/wziąłeś udział? Jak je oceniasz? Weź pod uwagę tematykę, materiały, poziom (trudny/średni/łatwy), sposób prowadzenia warsztatów, Twoje własne refleksje.
5. Z jakich jeszcze warsztatów chciałabyś/chciałbyś skorzystać?

Na pytania nr 3 i 5 mogą odpowiadać także osoby, które nie miały okazji nas odwiedzić, a chciałyby to jeszcze nadrobić przy najbliższej okazji. ;)

Na odpowiedzi czekamy pod adresem mailowym:
wroscrap@gmail.com

Przy okazji dziękujemy za podzielenie się z nami Waszymi blogowymi relacjami ze zlotu, które można przeczytać u: Tengela, Tuśki, BogaczKi i u Mady oraz Aneladgam (czekamy na kolejne linki).

4 marca 2011

Fotorelacja z DZWC

Zgodnie z obietnicą zabieram się za fotorelację z naszego wrocławskiego zlotu, czyli z Dolnośląskich Zimowych Warsztatów Craftowych... Niestety nie wszystko udało nam się uwiecznić na zdjęciach, ale myślę, że zebrane przez nas fotki oddają wystarczająco dobrze charakter tego wyjątkowego spotkania.

Każdy kto nas odwiedził musiał najpierw zatrzymać się na chwilę przy bramce, najczęściej pilnowanej przez główną organizatorkę - Krulika:


Potem można było w pełni oddać się craftowemu szaleństwu... oglądając nasze prace:


Przypatrując się różnorakim pokazom:


A także wspólnie szykując prace na konkursy i wyzwania:


Czy po prostu dzieląc się swoją wiedzą:


Jedną z atrakcji było pudło z recyclingowymi materiałami:


Osoby, które zarezerwowały wcześniej miejsca, wzięły udział także w różnych warsztatach:


Pogaduszkom nie było końca:


Ekipa organizatorek też dobrze się bawiła:


W trakcie przerwy obiadowej można było zrobić zakupy na giełdzie przydasiowej:


Jednym z przyjemniejszych momentów było rozdanie nagród w konkursach:


Pierwszy dzień zlotu zakończyło nocne craftowanie:


Drugi dzień był dużo luźniejszy... Odbyło się kilka warsztatów:


Jeszcze trochę poscrapowałyśmy:


Chociaż niektórzy woleli zająć się swoimi paznokciami, zamiast papierami:


Na koniec posprzątaliśmy i zaczęliśmy obgadywać plany na kolejny zlot (o którym już wkrótce Was poinformujemy):


Opublikowane zdjęcia pochodzą od: Ibiska, Czarownicy, Leny, Bikeflower, Stefy, Eight, Alinki i Katriny.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdziecie w naszej flickrowej galerii.

Wszystkich uczestników naszego zlotu zapraszamy do dzielenia się z nami wrażeniami z tego wspólnego craftowego szaleństwa - czekamy na linki do Waszych relacji, do zdjęć ze zlotu oraz do zdjęć Waszych prac, które powstały w ostatni weekend we Wrocławiu lub które stworzycie już w domu z materiałów wygrzebanych z recyclingowego pudła.