Najbliższe spotkanie:
17 marca 2011

Maszyna do szycia - podstawy

Ponieważ maszyna do szycia stała się bardzo popularnym narzędziem także wśród scrapbookerek (jest w ogóle taki wyraz??? :P), a nie każda z nas miała wcześniej do czynienia z szyciem, dlatego Gosia Bikeflower postanowiła wprowadzić nas nieco w tematykę ściegów maszynowych...

Coraz częściej wykorzystujemy maszynę do szycia, by ozdobić nasze prace, dodać im charakteru i finezji.

Krótki opis :

Maszyna do szycia – urządzenie do łączenia kawałków elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez utworzenie szwu. Zwykle maszyna do szycia to elektryczne urządzenie wykorzystywane do produkcji ubrań i nie tylko. Można je podzielić na przemysłowe i te "domowe".
Każda z nich tworzy szew używając dwóch nitek. Obecnie wiele maszyn pozwala na wybór szeregu rodzajów ściegów oraz tworzenie dodatkowych efektów.
Ścieg - to sposób układania nici, który łączy materiały podczas szycia. Przed rozpoczęciem szycia możemy dostosować długość i szerokość ściegu do naszych potrzeb.


Ściegi możemy podzielić na:
1] podstawowe:
- ścieg prosty stębnowy: tworzący jedną, nieprzerwaną linię


- ścieg Zygzak powstaje wtedy kiedy kolejne przekłucia igłą zszywanej warstwy materiałów zostają usytuowane wzdłuż linii łamanej - zygzakowej.
2] ściegi ozdobne : mające przeróżne finezyjne wzory


Oto kilka prac z wykorzystaniem maszyny do szycia:

Jeżeli macie ochotę podzielić się z nami Waszymi pomysłami na zastosowanie maszyny do szycia w scrapbookingu albo pokazać jak szerokie zastosowanie ma to urządzenie ogólnie w craftowaniu, czekamy na zgłoszenia Waszych prac w komentarzach do tego posta oraz pod adresem mailowym: wroscrap@gmail.com do końca marca (wybrane prace zostaną opublikowane na naszym blogu, oczywiście podpisane i podlinkowane - dlatego nie zapomnijcie podać namiarów na Wasze blogi/strony www).

5 komentarzy:

Mira pisze...

o kurcze! czad@

Kasia pisze...

a jest jakiś patent na to żeby zrobić równe koło maszyną np. ściegiem zygzakiem:)?

plakatowka pisze...

jakie wzory :O

kartkomania.com pisze...

Kasiu - musisz sobie delikatnie ołókiem zaznaczyć - innego wyjścia nie ma :( no chyba, że zamierzasz kupić hafciarkę :)

Malubka pisze...

marzę o tym, żeby któregoś dnia maszyna nie przerażała mnie tak mocno jak teraz :))