4 kwietnia 2022

Zapraszamy na spotkanie ze Scrapkate!

 Witajcie! 

Dzisiaj naszym gościem będzie Kasia Grusza, która w trakcie 21 Dolnośląskich Warsztatów Craftowych będzie prowadziła niedzielny warsztat  z tworzenia albumów. W tzw. między czasie udało się nam uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania o początki scrapowej kariery, inspiracje i inne ważne rzeczy. Zapraszamy do lektury! 


1. Opowiedz nam o sobie:

Nazywam się Kasia Grusza, ale w sieci znajdziecie mnie pod pseudonimem Scrapkate. Skończyłam informatykę na Politechnice Wrocławskiej i zarządzanie w Wyższej Szkole Zarządzania we Wrocławiu. Pracowałam w wielu miejscach, m.in. zarządzałam sklepem w jednej z galerii handlowych.

W pewnym momencie, kiedy stanęłam na małym rozdrożu uznałam, że fajnie byłoby się jakoś rozwinąć w innym kierunku i podjęłam pracę w firmie PZU. Musiałam wtedy założyć firmę i to był pierwszy moment, w którym pomyślałam poważnie o scrapbookingu. Jak już mam firmę to dlaczego by tego nie wykorzystać. Postanowiłam, że moim głównym zajęciem będzie praca agenta, a w międzyczasie będę powoli rozwijała firmę opartą na moim hobby. Szybko zdałam sobie sprawę, że jeśli chcę być dobra w tym co robię, to muszę wybrać jeden kierunek działalności. 


W 2018 roku pojawiła się opcja wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, na 9 miesięcy. Zawiesiłam firmę i cały ten czas poświęciłam na planowanie firmy opartej jedynie na scrapbookingu. Było to moim marzeniem i postanowiłam postawić wszystko na jedną kartę. Niestety miesiąc po moim powrocie świat ogarnęła pandemia i moje dalekosiężne plany legły w gruzach. Pojawiła się natomiast opcja prowadzenia warsztatów online więc postanowiłam zaryzykować. Dzięki Wam udaje mi się  to robić już od 3 lat :)  

2. Skąd pochodzisz? Gdzie mieszkasz?

 Urodziłam się w Oleśnicy pod Wrocławiem, ale od 11 lat mieszkam w Wielkopolsce gdzie pracuje mój mąż. 

3. Twoje główne hobby - od jak dawna nim się zajmujesz?

Moim głównym hobby jak i sposobem na życie jest scrapbooking :) Firmę, stricte scrapową, prowadzę od 2019 r. ale scrapbooking jest moim hobby od 2009 r.

 

4. Czy uczyłaś się wszystkiego sama? Czy uczestniczyłaś w warsztatach?  Jeśli tak, to w jakich?

W zasadzie wszystkiego uczyłam się z YouTube bo nie wiedziałam, że coś takiego jak warsztaty ze scrapbookingu istnieją ;) 

Wtedy to założyłam swój kanał, żeby rozpropagować scrapa w polskim YouTube (do dziś niektórzy mówią na mnie "mama od scrapbookingu" ;) ). Bardzo chciałam dzielić się wiedzą oraz uczyć się również od polskich scraperek, których nie było wtedy na tej platformie. 

W międzyczasie zaprzyjaźniłam się z wieloma osobami, z którymi uczestniczyłam w niejednych warsztatach, bo uważam, że jest to nie tylko świetna forma nauki, ale i cudowne spędzanie czasu. Były to warsztaty kwiatowe, albumowe, mixmediowe i inne, nie było ich wiele, ponieważ w związku z szybkim rozwojem mojego kanału szybko poprowadziłam własne warsztaty. Obserwacja osób prowadzących jak i samych warsztatów ukierunkowała mnie w prowadzeniu moich własnych. 

Dzisiaj bardzo sobie cenię spotkania na żywo i staram się je umilić wszystkim uczestnikom. Przede wszystkim ogromnie doceniam to, że ktoś chce pracować pod moim okiem i dlatego, jako wyraz wdzięczności, w tym roku każdy uczestnik moich warsztatów we Wrocławiu, otrzyma na wejściu drinka z palemką ;)


 

5. Co cenisz w tym hobby najbardziej a co ci przeszkadza?

Najbardziej cenię sobie kontakt z innym człowiekiem. Dzielenie się tym hobby z innymi, wymienianie doświadczeń i cieszenie się wspólnym scrapowaniem. Dzięki scrapbookingowi poznałam wiele cudownych ludzi. Jest to również fantastyczna odskocznia od problemów i przykrości, które czasem, albo nawet często, dotykają nas wszystkich. Przeszkadza mi kilka rzeczy, najbardziej chyba to, że ludzie nie potrafią być sobą. To, że inspirują się innymi pracami, a udają, że sami do wszystkiego doszli. Zauważyłam, że w tym świecie im "większą" jesteś personą tym bardziej boisz się przyznać, że się kimś inspirujesz, lub czegoś się od kogoś nauczyłeś. 

 

6. Co lub kto Cię inspiruje?

Inspiruje mnie dosłownie wszystko. Pogoda, pora roku, mój nastrój, bardzo często materiały z którymi pracuje, ludzie z którymi się spotykam. Jeśli chodzi o twórców to nie ma jednego czy dwóch. Staram się dotykać różnych technik i produktów dlatego z każdą jedną techniką poznaję kolejnego inspirującego twórcę. Mistrzynią kartek clean&simple jest dla mnie np. Jennifer McGuire.

Piękne albumy i najbliżej mojego stylu, tworzy m.in. "jen of eve designs", a świetne elementy pop-up uczy mnie m.in. Srushti Patil. Tych twórców jest naprawdę dużo dużo więcej i to jest najpiękniejsze :D

 

7. Jakich technik chciałabyś jeszcze spróbować?

Wszystkich, hehe! Tak na poważnie, uwielbiam się rozwijać i dlatego postanowiłam na początek połączyć jak najwięcej technik z "mixed media" z tworzeniem albumów. Stąd się wzięło wprowadzenie np. złoceń czy papieru ryżowego.

Uwielbiam eksperymenty, pracę z różnymi preparatami, choć nie cierpię się brudzić, dlatego pewnie pokochałam scrapbooking ;) Teraz jestem na etapie rozgryzania zastosowania i możliwości wosku.

 

8. Twoja najlepsza wg ciebie praca (poprosimy zdjęcie)

Kurcze, to pytanie zawsze mnie powala :P Mogę powiedzieć, które prace nie są najlepsze :P ale staram się, żeby każda z moich prac mi się podobała. Zwłaszcza te, które projektuję pod warsztaty, bo jeśli mi się nie podoba to jak ma się spodobać innym ;) 

Trudno mi wybrać jedną, najładniejszą. Mogę pokazać jedną z tych, która cieszy się dużym uznaniem na moim kanale i warsztatach :) Jest to jeden z albumów z serii "cztery pory roku", album "Jesień". 

 
9. Jakie są twoje inne zainteresowania, poza głównym hobby?

Bardzo lubię śpiewać, jestem wokalistką w dwóch zespołach weselnych. W wolnych chwilach oglądam kanał ID (Investigation Discovery)  czyli dokumentalny kanał tematyczny poświęcony zbrodniom i policyjnym śledztwom. 


10. Czego ci brakuje w  (np. dostępność materiałów, cena itd.)?

Szerokiej oferty w polskich handlu stacjonarnym. Będąc w Stanach poznałam fantastyczne sklepy, w których półki uginały się od scrapowych cudowności. Bardzo mi tego brakuje w Polsce, ponieważ zdecydowanie wolę wejść do sklepu i dotknąć, niż kupować w Internecie. Ale mam przekonanie, że jak rozpropagujemy scrapbooking w Polsce, to może doczekamy się sklepu w stylu  Hobby Lobby czy Michael's w naszym kraju :D 

 

11. Czy możesz nam pokazać swoje miejsce pracy/tworzenia?


Swego czasu robiłam filmy i zdjęcia mojej pracowni, ale tylko dlatego, że był to mały scrapkąt, który mogłam ogarnąć w krótkim czasie.

Dzisiaj mam do dyspozycji maleńki pokoik, w którym wiecznie panuje scrapowy nieład :P

i nie mogę się nim pochwalić, bo przecież taki nieład nie wygląda najlepiej ;) Ale cóż tam...niech stracę ;) Tak wygląda moja pracownia w czasie nagrywania warsztatu online ;) Jak to mówią "bałagan artystyczny" :P

 


 

Bardzo dziękujemy za rozmowę :D 

I zapraszamy na warsztaty! 

KrulikBrak komentarzy: