12 maja 2021

RECYKLOMANIA - Obraz na drewnie

 Witajcie Kochani!

Czas na twórczy recykling :-)

Codziennie, w każdym miejscu otacza nas mnóstwo takich rzeczy, które same w sobie być może nie mają specjalnego uroku ale poddane odpowiedniej obróbce mogą zamienić się w bardzo interesujący projekt, oryginalną ozdobę czy fajny przedmiot użytkowy.

Mogę o sobie powiedzieć tylko tyle, że jestem osobą, która uwielbia tworzyć  w duchu recyklingu, nadawać drugie życie, poddawać zwykłe przedmioty niezwykłej metamorfozie i dla której praktycznie każda rzecz niesie ze sobą duży potencjał twórczy. 

 
 


Wystarczy odrobina wyobraźni, trochę materiałów i kilka preparatów aby z niczego zrobić coś fajnego, oryginalnego, niezwykłego. Kocham ten rodzaj twórczości a dzisiaj chcę zaprosić Was do mojego kreatywnego świata :-)

 

 
 Materiały:

- płaski  płat drewna lub polano drewniane nieokorowane,
-
okrągły kubek po jogurcie lub serku kanapkowym,
- papier ryżowy z wybranym motywem - u mnie ryżowiec od ITD Collection:
- folia z nadrukiem owadów - również od ITD :
- kawałek naturalnego sznurka - może być z odzysku,
- naturalne plastry drewna, pióra, mech chrobotek i dowolne elementy dekoracyjne wg uznania.
- podstawowe narzędzia: nożyczki, pędzel, szpatułka, pistolet z klejem na gorąco,
Preparaty:

Klej do decoupage
Klej kraftowy
Biała farba akrylowa
Farby metaliczne: niebieska i antyczne złoto
Lakier przezroczysty, matowy
Złota pasta piaskowa
Kamienie mixmediowe (żwirek)
Brązowa farba postarzająca


Mój projekt powstanie na drewnianym plastrze - po tej stronie, gdzie znajduje się kora.

Pracę zaczynam od dokładnego oczyszczenia kory z pozostałości leśnych jak szczątki mchu i roślin, igły, pył, wióry, drobinki leśnego runa, itp. Odpyloną powierzchnię kory pokrywam białą farbą akrylową - nie musi być super idealnie miejsce w miejsce ;-).

Pozostawiam do całkowitego wyschnięcia ;-)Kolejnym krokiem jest obfite pokrycie całej powierzchni drewna klejem do decoupge i staranne wklejenie papieru ryżowego w załamania i pofałdowanie kory. Aby ryżowiec jak najdokładniej przykleić do porowatego podłoża, delikatnie tapuję go końcówką pędzla, wgniatając miejsce w miejsce pomiędzy szczeliny powstałe na powierzchni kory. Pozostawiam do całkowitego wyschnięcia!W tym czasie przygotowuję sobie elementy dekoracyjne. Odcinam górny rant od kubeczka po serku, pozyskany okrąg posłuży mi jako konstrukcja do wykonania łapacza snów.  Przygotowuję spory kawałek naturalnego sznurka, jeden z jego końców dowiązuje do okręgu i oplatam na okrętkę cały obwód plastikowego krążka. Następnie dowiązuję pięć kawałków sznurka i doczepiam do nich pióra
( jak na zdjęciu powyżej)


Przygotowuję również elementy ozdobne do mojej pracy. Ja wybrałam drewnianą głowę jelenia, której motyw idealnie komponuje się z leśną scenerią mojej pracy. Drewno maluję brązową farbą postarzającą.Z zestawu od ITD Collection wybrałam arkusz folii z nadrukiem leśnych owadów. Wybrane okazy podkolorowałam niebieską farbą metaliczną - tę czynność wykonałam od nie zadrukowanej strony folii!Gdy klej na korze jest dobrze wyschnięty, zabezpieczam pracę lakierem do decoupage i ponownie suszę.
Złotą farbą metaliczną delikatnie podkreślam i uwydatniam wypukłości oraz strukturę kory :-)
Pięknie wygląda, gdy delikatnie odbija się w niej światło - powstają refleksy o nieregularnych kształtach.

Przyszła kolej na najciekawszy etap pracy, czyli tworzenie kompozycji z darów lasu i przygotowanych wcześniej elementów dekoracyjnych. 
Ułożyłam je w dwóch miejscach pracy, w górnym prawym rogu i przeciwstawnie - w lewym dolnym.
Końcowym etapem pracy jest pokreślenie klimatu i rozjaśnienie pracy roślinnymi elementami, które wykonałam za pomocą złotej pasy piaskowej i w/w szablonu. Po nałożeniu pasty należy odczekać do dokładnego utwardzenia wykonanych wzorów. Elementy roślinne wycinam nożyczkami i przytwierdzam w tych miejscach pracy, które chcę dodatkowo rozświetlić i wkomponować w istniejący wzór, odpowiadający podobnymi motywami.
Pozostały jeszcze te urocze owady, które dostaną swoje honorowe miejsca na całej kompozycji.Jeszcze tylko drobna kosmetyka wykończeniowa i voilà :-)

Tak wygląda gotowy projekt.
 
Dzisiejsi zrecyklowani bohaterowie to płaskie polano drewna kominkowego - w moim mieście palenie w kominkach jest niedozwolone a niewielkie zapasy drewna jeszcze pozostały :-)
A także: kubek po serku, końcówka sznurka wędliniarskiego, pióra :-)
 
Mam nadzieję że leśna odsłona pracy przypadła Wam do gustu a sam pomysł
na ten projekt stanie się inspiracją do wykonania podobnych prac :-)


 
Pozdrawiam serdecznie,
Inka
 

 

3 komentarze:

Madziarrra pisze...

Świetna praca, ma fantastyczną fakturę

USAGI pisze...

Przepiękne <3

inka-art pisze...

Dziękuję ślicznie za przemiłe słowa i zachęcam do tworzenia w duchu recyklingu. To na prawdę świetna, twórcza zabawa :-)