Najbliższe spotkanie:
16 lutego 2021

Maski karnawałowe na ostatni dzień karnawału - małe wyzwanie

 Witajcie!

Dzisiaj ostatni dzień karnawału, a ja chciałabym Wam opowiedzieć o maskach karnawałowych, które na pewno nie raz widziałyście na zdjęciach z Wenecji. 
 


Historia masek weneckich sięga głęboko w przeszłość bo aż do XII wieku. Najciekawsze jest to jednak, że nikt do końca nie potrafi wyjaśnić jaki był początek tego fenomenu.
Jedna z teorii mówi, że władze Wenecji ogłosiły część roku poprzedzającą Wielki Post okresem, w którym mieszkańcy, mogą ukryć swój status i majętność za maską i przebraniem. Wszystko po to by bez względu na pochodzenie mogli mieszać się między sobą bez lęku o odsunięcie.
 

Co dziwne, pomysł ten spodobał się nie tylko weneckim biedakom. Bogaci mieszczanie zaczęli przebierać się w skromne szaty, a twarze przysłaniać zwykłymi, skórzanymi maskami i pojawiać się w dzielnicach gdzie chadzać im na co dzień nie wypadało.
Jest jeszcze wiele innych historii dużo mniej prawdopodobnych aczkolwiek może i w nich tkwi ziarenko prawdy. Tak czy inaczej z czasem mieszkańcy Wenecji oszaleli na punkcie ukrywania swojej tożsamości.

Maski z biegiem czasu ewoluowały. Początkowo nieciekawe, skórzane czy drewniane szkaradzieństwa, które raczej straszyły niż pociągały, zastąpione zostały przez delikatne, kunsztowne wyroby z doskonałej porcelany, srebra i złota. Ich produkcja stała się prawdziwą sztuką, którą całe rodziny parały się od pokoleń.

Po dziś dzień karnawał kojarzy nam się z zamaskowanymi postaciami, ubranymi w bardzo kolorowe, bogato zdobione stroje ale przede wszystkim z dobrą zabawą.

 
Wraz z córką inspirowane weneckimi maskami stworzyłyśmy własne, małe arcydzieła:
 

Tak wiem - w sklepach mamy ogromny wybór masek różniących się kolorem, kształtem, bogactwem dodatków i tematyką ale warto stworzyć swoją - jedyną i niepowtarzalną :)
 
Jeżeli jeszcze dzisiaj macie ochotę na zabawę z maskami przyślijcie nam ich zdjęcia (tym razem poprosimy o link w komentarzu) - na zdjęcia czekamy do końca miesiąca czyli do 28 lutego.
Nagrody czekają! 

 
 
                                            sponsorem nagród w naszych wyzwaniach jest: 

 
Na koniec jeszcze dla przypomnienia kilka zasad, bo w sumie muszą tu być:
  • W wyzwaniu może brać udział każdy, kto jest posiadaczem bloga bądź galerii zdjęć - ważne dla nas jest, aby zdjęcie było dostępne on-line, a nie wysłane do nas e-mailem, tak aby każdy mógł je obejrzeć w trakcie trwania wyzwania.
  • Można zgłaszać dowolną liczbę prac.  
  • Prace mogą być wykonane w dowolnej technice.
  • Będzie bardzo fajnie, jeżeli prace będą nowe, ale nie jest to warunek konieczny.
  • Prace zgłaszamy w komentarzu do posta. Pamiętajcie, aby był to bezpośredni link do zgłaszanej pracy, nie do całego bloga - wtedy ciężko jest znaleźć taką pracę.
  • W miejscu opublikowania pracy proszę umieścić informację o tym wyzwaniu z linkiem do tego posta.

Brak komentarzy: