Najbliższe spotkanie:
11 sierpnia 2020

Recyklomania - korkowe pudełko

 Witajcie Kochani :-)Dzisiaj przychodzę do Was z comiesięcznym, cyklicznym wpisem,
 poświęconym domowemu recyklingowi ;-)
 
 

 
Te elementy z odzysku, których dzisiaj użyję w swojej pracy, gromadziłam przez jakiś czas
 a teraz podzielę się z Wami swoim pomysłem na ich wykorzystanie :-)

Kochani, jeśli chcecie stworzyć podobną pracę - potrzebne będą korki z butelek po winie,
  to właśnie one staną się recyklingowym bohaterem mojej dzisiejszej propozycji.
 
ZAPRASZAM:

Potrzebne materiały:
- drewniana skrzynia lub inny przedmiot, który chcemy ozdobić,
- kilka korków z butelek po winie,
- farby akrylowe w kolorze białym i czarnym,
- opcjonalnie papiery ryżowe lub serwetki do decoupage z wybranym motywem oraz drewniane dekory,
- lakier bezbarwny (matowy lub błyszczący - wg upodobań)
- niezbędne narzędzia i preparaty dopasowane do projektu ( pędzle, kleje, papier ścierny, jednoskładnikowy preparat do spękań Cracle, patyna postarzająca lub inne wg potrzeb)

Pracę zaczynam od przygotowania powierzchni przedmiotu, na którym będę pracować. Surowe drewno przecieram papierem ściernym, aby nadać gładkości wszystkim ściankom, które planuję ozdobić oraz dokładnie usuwam pył powstały podczas szlifowania.

Mój przedmiot będzie imitacją starej, bardzo zniszczonej skrzyni. Ozdabianie zaczynam od pokrycia krawędzi i bocznych ścianek wieka czarną farbą akrylową.
Po wyschnięciu farby, w wybranych miejscach nakładam preparat jednoskładnikowy do spękań Cracle
 i ponownie czekam do całkowitego wyschnięcia.

Kolejnym krokiem jest pomalowanie całej powierzchni skrzyni białą, dobrze kryjącą farbą akrylową. Po chwili w miejscach pokrytych preparatem Cracle pojawiają się pierwsze spękania a spod białej farby zaczyna przebijać kolor czarny.
Po pokryciu całej powierzchni skrzyni białą farbą robię nieregularne przecierki i czekam do całkowitego wyschnięcia malowanej powierzchni.

Następnym etapem pracy jest przyklejenie wybranego motywu z papieru ryżowego - do tego celu używam specjalnego kleju do decoupage.

I  ponownie suszenie a następnie nakrapianie pracy czarną, nieco rozwodnioną farbą:-)

Wykorzystując wolny czas podczas wysychania naniesionych preparatów, maluję drewniane dekory na kolor czarny oraz rozcinam na dwie części przeznaczone do dekoracji korki.
Z przygotowanych elementów układam prowizoryczną dekorację na górnej powierzchni wieka skrzyni a następnie przyklejam na stałe klejem Magic lub montażowym.

Dekoruję również ściankę frontową skrzyni, oraz przytwierdzam do wieka specjalnie wybrany korek - grzybek. Będzie pełnił rolę uchwytu służącego do wygodnego otwierania skrzyni.
Mój korek został przykręcony śrubą - teraz jestem pewna że się nie oderwie 
podczas użytkowania skrzyni ;-)I nadszedł czas na wykończenie dekoracji - niektóre miejsca przyciemniam czarną farbą oraz przecieram patyną postarzającą. Po dokładnym wyschnięciu dekoracji (co najmniej jedna doba) zabezpieczam powierzchnię pracy kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru ochronnego. 
Osobiście preferuję lakiery matowe ;-)
Tak prezentuje się gotowa skrzynia, ozdobiona korkami z butelek po winie :-)))

I jeszcze rzut oka na kilka szczegółów ;-)

Do dekoracji pracy wykorzystałam papiery ryżowe marki ITD Collection:
Kochani, gorąco zachęcam do tworzenia w duchu recyklingu, bo to zarówno fajna, kreatywna zabawa jak również wykorzystanie rzeczy, które tylko z pozoru wydają nam się zbędne. Zwykle lądują one w koszach na śmieci a pomysłowo zaadoptowane mogą nam jeszcze długo służyć jako oryginalna ozdoba domu czy praktyczny przedmiot codziennego użytku ;-)

Kochani, mam nadzieję że zechcecie skorzystać z mojego pomysłu i pochwalicie się swoimi pracami z wykorzystaniem korków po winie :-)

Dziękuję za dzisiejsze spotkanie, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i do zobaczenia w kolejnym odcinku recyklingowego szaleństwa ;-)
 
Inka

1 komentarz:

mirosek pisze...

Świetny efekt końcowy, super wyszło :)