9 kwietnia 2020

Międzynarodowe Święto Gołębia - inspiracje


Witajcie Kochani :-)))

Zapewne nie wszyscy z Was wiedzą że gołębie też chcą i mogą świętować :-)
Dzisiaj mają ku temu idealną okazję, bo właśnie 9 kwietnia przypada Międzynarodowe Święto Gołębia.

 Te wspaniałe ptaki towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów i mają swoją stałą pozycję wśród ogólnie przyjętej symboliki, zarówno kulturowej jak i uczuciowej czy religijnej.

Gołębie pocztowe - wspaniali łącznicy, wierni i niezawodni skrzydlaci przyjaciele człowieka w dziedzinie przekazu informacji, zwłaszcza tych bardzo ważnych, tajnych i poufnych :-)

W historii poczty, ptak ten spełnił niebagatelną rolę, bezbłędnie łącząc nadawcę z odbiorcą wiadomości. Już sama jego zdolność powracania do gołębnika – nawet z dużych odległości – robiła wrażenie na ludziach, żyjących w epoce starożytnej. Nic więc dziwnego, że szybko postanowili to wykorzystać np. w dawnym Egipcie.
Warto wspomnieć o tym, że na malowidłach egipskich pochodzących sprzed 3 tysięcy lat znaleziono przedstawienia gołębi, a ze źródeł historycznych wynika, że właśnie na terenach położonych wokół Morza Śródziemnego znajdowały się najstarsze hodowle tych ptaków. Znali je Asyryjczycy, a Babilończycy „przywiedli” je do Grecji.
Wykorzystywali je także Rzymianie, a później muzułmanie – np. podczas oblężenia Jerozolimy.
Z początkiem XII wieku władca Aleppo i Mosulu zorganizował pierwszą ich pocztę, budując sieć gołębich stacji pocztowych.

Ci, sprytni, skrzydlaci kurierzy z powodzeniem wykorzystywani byli przez marynarzy, pracowników obsługujących latarnie morskie, podczas oblężeń wielu miast oraz licznych wojen, także w czasach bardziej nam współczesnych.

W dzisiejszych realiach, w dobie mocno rozwiniętej technologii, ptaki te już nie pełnią roli łączników, niemniej jednak są bardzo cenione i darzone wielką sympatią ;-)Dzisiejsze święto ze zrozumiałych powodów jest szczególnie bliskie mieszkańcom mojego rodzinnego Krakowa.
Gołębie są żywym symbolem tego miasta, wpisanym od wieków w jego historię i codziennymi, sympatycznymi towarzyszami życia Krakowian.Dlatego niektórzy z nas bardziej czule uśmiechną się do dzisiejszych"solenizantów" i wysypią im na parapet smakowite kąski, inni z większą niż zwykle energią przegonią je z balkonów a jeszcze inni najchętniej wybraliby się teraz na Krakowski Rynek - ulubione miejsce zarówno mieszkańców jak i krakowskich gołębi, które właśnie na Rynku mają swoją codzienną stołówkę i są dokarmiane zarówno przez Krakowian jak i turystów ;-)))

Gołąb to również symbol ukochanej kobiety, duchowej miłości i intelektualnych wzlotów. 
Starożytna wiedza przyrodnicza tłumaczyła gruchanie gołębi jako wyraz tęsknoty i wołanie o pomoc, natomiast poezja – jako miłosne wyznania. Do dziś we współczesnym języku polskim funkcjonują miłosne odnośniki do gołębia w słowach „przyhołubić” czy „przygruchać”, a zakochane pary określa się mianem „gruchających gołąbków”.
Już od czasów starożytnych wierzono, że obecność tych ptaków pod strzechą jest błogosławieństwem dla całego domostwa a w szczególności dla młodych małżeństw.Ptaki te odgrywają szczególnie ważną rolę w religii chrześcijańskiej, uczestnicząc w kluczowych wydarzeniach biblijnych oraz patronując wszystkich osobom Trójcy Świętej i wielu innym świętym.

To właśnie gołąb był posłańcem niosącym Noemu gałązkę oliwną symbolizującą ustąpienie wód potopu. W Nowym Testamencie objawił się jako Duch Święty podczas chrztu Jezusa, stając się symbolem epiklezy.

 Dwie synogarlice wyrażają podwójną bosko-ludzką naturę Chrystusa. Wizerunek gołębia nad głową to znak natchnienia, a siedem gołębic w aureoli to siedem darów Ducha Świętego.

Gołąb jako symbol pokoju łączył tradycję starożytną i chrześcijańską z dalekowschodnią.
Dla Japończyków wizerunek tego ptaka niosącego w dziobie miecz w czasie wojny zapowiadał zawieszenie broni. Chińczycy widzieli w nim symbol Matki Ziemi, kojarząc go z płodnością i długowiecznością.Te wspaniałe ptaki mają dzisiaj wielu zwolenników i miłośników wśród hodowców.

 Wszystkim sympatykom tych wdzięcznych ptaków życzę w dniu dzisiejszym 
wszystkiego dobrego i sugeruję, aby z okazji święta gołębia
sypnęli coś dobrego swoim podopiecznym do karmnika ;-)))


Dziękuję za spotkanie, życzę miłego dnia i pozdrawiam Was bardzo serdecznie,

Inka

2 komentarze:

mirosek pisze...

Piękne inspiracje :)

USAGI pisze...

Kiedyś gołębie były symbolem miłości :D Teraz chyba łabędzie przejęły pałeczkę :)