1 czerwca 2019

Szybkie pomysły na spędzenia Dnia Dziecka

Jeżeli dalej nie macie pomysłu jak zagospodarować wspólnie ten czas – mam dla Was kilka pomysłów do zrealizowania na poczekaniu :)! Wasze brzdące mogą być w różnym wieku i mieć różne zapatrywania na formy wspólnego spędzania czasu. 

Polecam postawić na integrację z całą rodziną, sport, ruch i różnego rodzaju prace manualny – artystyczne. Oczywiście wszystkie aktywności trzeba dostosować wedle zdrowego rozsądku do wieku dziecka, 3 miesięczny maluszek nie będzie piec ciasta ale starszy brat już tak ;)

Jednym z najprostszych pomysłów na wymyślenie co by tu robić z dziećmi, jest po prostu zapytać dziecko co chce robić :) Proste, a jakie wygodne! Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się gdzieś, gdzie w ciągu tygodnia nie macie czasu pojechać, lub szkoda Wam pieniędzy. Ta okazja jest wata by zaszaleć!

[źródło]
[źródło]
[źródło]

Dzień najlepiej zacząć od wspólnego przygotowania śniadania przez całą rodzinę, dla całej rodziny. Zróbcie go w zabawnej formie, kanapki ozdobione w formie zwierzątek czy myszki z jajek na twardo. Po śniadaniu zapytaj o ulubioną potrawę obiadową, którą dzieci chciałyby dziś zjeść. Obiad oczywiście również przygotujcie wspólnie z dziećmi. Dla większości z nich to dobra zabawa, a i uczą się wielu praktycznych rzeczy. Wspólne przygotowywanie obiadu możecie zastąpić wspólnym pieczeniem ciasta lub innych babeczek.


Zarówno w domu jak i w plenerze możecie zagrać w gry planszowe. Na rynku mamy bardzo dużo gier w języku polskim dla dzieci w różnym wieku. Nie musicie kupować ich specjalnie na tą okoliczność. W sporej ilości miast funkcjonują kluby planszówkowe lub knajpy (typu HEX czy Awaria prądu) w których możecie zasiąść przy dużym stole i zagrać we wspólnym gronie.


Bardzo często odwiedzamy dziadków  tylko w dniu ich święta, możecie zrobić to również dziś :)

Spędzając czas w domu, przygotujcie teatrzyk do prostej i znanej dziecku bajki. Macie różne opcje:
- sami przebieżcie się za postacie z bajki i podzielcie rolami. Jedna osoba może odgrywać ich wiele,
- teatrzyk cieni, do którego wspólnie przygotujecie rekwizyty,
- teatrzyk cieni z wykorzystaniem zabawek jako już gotowe rekwizyty,
Wspólne sadzenie roślin! Dla osób z ogródkiem czy działką, nic trudnego :) Dla tych, co nie mają takich wygód, możecie posadzić coś w doniczkach na balkonie czy parapecie.
Budowanie fortu z poduszek, koców i wszelkich innych przedmiotów, które się nadadzą. Dobrą opcją jest również namiot z koca czy innej kołdry rozwieszony np. pomiędzy krzesłami na kijku lub kijkach od miotły czy mopa. Dla tych, co mają wystarczającą przestrzeń i mały namiot typu Iglo, możecie rozłożyć w domu samą część sypialnianą, lub cały namiot w ogrodzie i bawić się w nim.
Szukanie skarbu. Do wykonania zarówno w domu jak i w ogrodzie. Ukryjcie niewielki prezent dla dziecka gdzieś w mieszkaniu czy ogrodzie i zaplanujcie całą trasę poszukiwania go. Przygotujcie kilka zagadek czy podpowiedzi które zaprowadzą dziecko z miejsca na miejsce, tak by na koniec trafiło do schowka w którym został ukryty prezent. Jeżeli dziecko nie może poradzić sobie z którą z zagadek, nie ma problemu, ma na przejście trasy caaaały dzień :D
Jeżeli zaskoczył Was deszcz, super! Kaloszki, kurtka, parasol i kałuże to to, co dzieciaki lubią najbardziej :D! Tańczcie w deszczu, skaczcie po kałużach i cieszcie się deszczem. Pamiętajcie, że ta zabawa polega na moczeniu się i brudzeniu! Ubierzcie dziecko odpowiednio do tych warunków i nie przerywajcie mu zabawy przez to, że się brudzi lub moczy ubrania :)
Z miejsc, które możecie odwiedzić podczas deszczu czy barku chęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu, polecam:


- zwiedzanie muzeum, szczególnie interaktywnego przygotowanego z myślą o dzieciach,- basen lub inny park wodny,

- kino z seansem dla dzieci,- tor z gokartami,

- centrum zabaw dla dzieci – często w galeriach handlowych lub jako osobne miejsce zabaw w budynkach byłych hal produkcyjnych. Również parki trampolin do wspólnego skakania.A jak spędzić czas na świeżym powietrzu?
- wycieczka rowerowa lub inny sport typu piłka nożna, koszykówka czy badminton,
- wycieczka nad jezioro,

- piknik w parku,
- festyn z okazji dnia dziecka na naszym lub sąsiednim osiedlu,

- park linowy,
- budowanie latawca w domu i puszczanie go podczas wycieczki np. w parku czy na łące,- wesołe miasteczko,
- wycieczka do innego miasta. Sprawdźcie wcześniej gdzie są tam jakieś place zabaw czy inne dziecięce atrakcje ;) Połączcie ją z podróżą pociągiem, taka podróż pociągiem jest często sama w sobie atrakcją dla małego dziecka,

- spacer w nieznane podczas którego dziecko może np. poznać swoje okolice, osiedle lub inne zakamarki miasta, w których jeszcze nie było,


- wyprawa na plac zabaw w innej części miasta. We Wrocławiu powstało dzięki WBO bardzo dużo ciekawych placów zabaw dla dzieci, taka wycieczka na np. kosmiczny plac zabaw, na którym dziecko jeszcze nie było jest bardzo dobrą atrakcją,


- zwiedzanie ZOO, choć w tym dniu mogą być bardzo duże kolejki,
- wycieczka do lasu lub w góry,Pamiętajcie, że różne opcje można ze sobą łączyć, szczególnie piknik i z wyprawą do lasu i w góry i np. nad jezioro ;)
USAGI

3 komentarze:

Anna - Krulik pisze...

Te kolejki do ZOO to chyba głównie we Wrocławiu są... :) ale pomysły pierwsza klasa!

Karolcia pisze...

Zabrałam swoje dzieciaki do kina i lody, resztę dnia spędziliśmy grając w Ale Japę i Miny jak Cytryny. Maluchy były zadowolone :) I ja sobie przy okazji przypomniałam lata dzieciństwa.

USAGI pisze...

Super Karolcie :D! Dzień dziecka pierwsza klasa :))!