22 września 2016

Przepis na: "Friendship Bracelet"

Witajcie! 
po jak zwykle za długiej przerwie na blogu, dzisiaj zapraszamy na przepis Danusi na 

"Friendship Bracelet"


Bransoletka - dawniej manela, czyli kolista ozdoba noszona na nadgarstku, będąca jednym z elementów biżuterii osobistej, znana była już w starożytności.

W różnych kulturach noszenie bransoletek ma najróżniejsze konotacje znaczeniowe. Bransoletki przyjaźni (Friendship Bracelets), tak charakterystyczne dla kultury młodzieżowej, ofiarowywane jako znak przyjaźni,plecione są z przędzy do haftowania(muliny) w najróżniejszych kolorach. Zwyczaj noszenia ich został zapożyczony z kultury ludów Środkowej Ameryki.
Obecnie bransoletki przyjaźni są modyfikowane i urozmaicane różnorodnymi elementami ozdobnymi i noszone przez osoby w różnym wieku i obie płci.
Poniżej mini kursik na wykonanie prostej bransoletki.

Materiały:
Bransoletkę możemy wyplatać z różnego rodzaju sznureczków ,nici lnianych ,muliny itp. potrzebujemy ok. 180-220cm.
Jako el. ozdobny możemy użyć ozdobnego łącznika lub koralika.
Użyty przeze mnie sznurek to poliester ok. 1 mm grubości.Dwa kawałki sznureczka ,każdy po ok. 40 cm przekładamy przez oczka. Każdy ze sznureczków składamy tak aby oczko ozdoby znajdowało się w połowie sznurka. To będzie nasza baza ,na której będziemy zaplatały sznureczki


Odcinamy 2 kawałki sznurka po ok 60-80 cm każdy. Na naszym sznureczku -bazie zawiązujemy jeden z długich sznureczków zaraz za oczkiem ozdoby w taki sposób aby pozostawione końce po zawiązaniu były w miarę tej samej długości.Prawy sznureczek kładziemy na wierzch naszego sznurka bazy tworząc przy tym oczko, a lewy sznurek kładziemy na wierz prawego sznurka i spodem wyciągamy go przez oczko zrobione ze sznurka prawego.


P
ociągając za oba końce sznureczków , zaciągamy nasz węzełek