29 sierpnia 2016

Zainspiruj mnie Japonią #16 - Zamki Japońskie

Japońskie zamki diametralnie różnią się od naszych zarówno od strony wyglądu jak i funkcjonalności. Największa ilość tradycyjnych zamków Japońskich powstała w epoce feudalizmu, w drugiej połowie XVI wieku, podczas rozkwitu architektury w Japonii.

Pierwsze powstawały prawdopodobnie już w VII-VIII wieku. Zamki budowali bogaci daimyo lub shogunowie. Nie miały być obiektem spuścizny wzbudzającym zazdrość pośród sąsiadów jak to było z Europie. Tutaj głównym priorytetem było bezpieczeństwo.
Zamki miały być niezdobytymi twierdzami, zapewniającymi głównym jego mieszkańcom całkowite bezpieczeństwo. Budowane zazwyczaj w centrum posiadłości na górskich szczytach, w trudno dostępnych miejscach lub o strategicznym znaczeniu.
Z czasem zaczęły stanowić nie tylko warownie, główne miejsce obrony, lecz piękne, rozbudowane rezydencje składające się z kilku budynków i przepięknych ogrodów.


Rozpoznawalne na pierwszy rzut oka Japońskie zamki mają bardzo charakterystyczną budowę. Wyglądają jak wieża składająca się z kilku kondygnacji pokrytych spadzistym dachem, wyłożonym gontem - równie znanym z tamtejszych budowli.
 Japończycy jako nacja znana z dbałości o szczegóły nawet z dachówek potrafili zrobić dzieło sztuki zdobnictwa. Otoczone bardzo wysokim i długom murem, oraz fosą. Samo dojście do zamku stanowiło plątaninę labiryntów, które miały utrudnić wrogom dostanie się do niego.
Wzdłuż murów co jakiś czas budowany były podłużne budynki koszarów podzielone na różne sekcje połączone wąskimi korytarzami co ułatwiało obronę, oraz uniemożliwiało przejęcie całego budynku na raz.
W środku zamku znajdowały się labirynty korytarzy, a sama podłoga wyłożona była specjalnymi deskami, które skrzypiały przy każdym kroku. Dzięki temu skrytobójca czy inny morderca miał utrudnione dojście do swojej ofiary, a ta mogła spać spokojniej. Jednocześnie podłoga jest bardzo śliska zarówno na schodach jak i korytarzach, co dodatkowo utrudnia napastnikom szybkie poruszanie się po wnętrzu.
Samo rozplanowanie pomieszczeń było dokładnie przemyślane. Znajdowało się tam dużo ukrytych pomieszczeń, skrytek i schowków. Dzięki nim ochrona Pana domu była zawsze w pogotowiu, ale nie na widoku, a co za tym idzie - napastnik nie wiedział czy, kiedy i skąd ktoś wyskoczy. Dzięki specjalnym układom pomieszczeń i rozplanowaniu akustyki, Pan domu mógł np. podsłuchiwać rozmowy swoich gości, które było słychać w specjalnych pomieszczeniach w innej części budynku.

Ciekawostką jest, że zamki te nie posiadały dobrze nam znanych krat spuszczanych z góry czy mostu zwodzonego.

Do środka prowadziła drewniana lub stalowa, okuta brama oraz małe wejście w bramie. Przez co wejście możliwe było jedynie przez otwartą na oścież bramę, lub malutkie drzwiczki, przez które żeby wejść trzeba było mocno się pochylić oraz zdjąć całą broń, która skutecznie uniemożliwiała przejście.

Jednocześnie obecnie zwiedzanie zamków odbywa się bez obuwia, należy je zdjąć i trzymać ze sobą w worku lub torbie. W większości obowiązuje również całkowity zakaz fotografowania.

Głównym budulcem pierwszych zamków było drewno obłożone gliną i wypełnione kamieniami. Z czasem zaczęto wykorzystywać więcej kamieni czy tynku.

Z uwagi na trzęsienia ziemi zamiast zaprawy stosowano suchą technikę murarską, a szczeliny między większymi kamieniami wypełniany dokładnie małymi kamyczkami co nadawało im swego rodzaju „sprężystości” podczas trzęsień.


Niestety sporo z drewnianych konstrukcji ucierpiała na skutek pożarów. Część została zniszczona z powodu decyzji ówczesnych władz oraz działań wojennych. W szczytowym okresie na terenie Japonii istniało prawdopodobnie około tysiąca zamków.
Pod koniec lat świetności czyli około 1868 liczba zamków zmniejszyła się do 170ciu.
Obecnie bardzo dużo z nich zostało po części lub w całości odbudowanych z dbałością o zabezpieczenie ich przed trzęsieniami ziemi. Z wszystkich budowli tylko jeden zamek jest prywatną własnością rodową niedostępną dla zwiedzających.

 Zwiedzanie możliwe jest zazwyczaj między 10:00-17:00, przy czym kolejki do wejścia ustawiają się już na godzinę przed otwarciem. Bilety wstępu w porównaniu do innych krajów są bardzo tanie – około 30zł.


Co roku zwiedzają je tłumy turystów, zamki są bardzo charakterystycznym elementem Japonii, a co za tym idzie pozycją niemal obowiązkową podczas zwiedzania.


1 komentarz:

Anna - Krulik pisze...

Super są niektóre :) Szczególnie jak są oświetlone.