Najbliższe spotkanie:
15 czerwca 2015

Zainspiruj mnie Japonią #4 - ikebana

Jako, że jesteśmy na stronie Kwiatu Dolnośląskiego, pośród inspiracji z Japonii nie może zabraknąć oczywiście Ikebany! 
A jest to japońska sztuka układania i komponowania kwiatów. W kulturze europejskiej układanie kwiatów sprowadza się głównie do przycięcia wszystkich łodyg do jednej długości i wrzucenia ich do wazonu, lub ewentualnie ładnego umodelowania kwiatów pod kątem kolorów. Oczywiście im więcej umieścimy kwiatów w wazonie tym lepiej – idziemy na ilość, nie ma jakość. W Japonii sprawa ma się zupełnie inaczej, tam wszystko można w magiczny sposób sprowadzić do sztuki, a tym bardziej układanie tak pięknych i wdzięcznych elementów układanki jakimi są kwiaty. Jednocześnie podstawą jest nie ilość, a pojedyncze elementy składające się w harmonijną całość.

Piękno tkwi w uporządkowanym ułożeniu kwiatów składających się z linearnych, kolorystycznych konstrukcji. My doceniamy jedynie sam kolorowy kwiat, Japończycy w swych kompozycją kładą nacisk na prezentację wszystkich części składowych kwiatu, a co za tym idzie również łodygi, gałęzie oraz liście. 

Podstawą całej kompozycji są trzy elementy składowe (w tym kwiaty różnej długości) symbolizujące: niebo (najdłuższy kwiat), ziemię (najkrótszy) oraz ludzkość (średniej długości). 
Ważnym elementem życia człowieka w Azji jest przyroda, ikebana ma służyć nam jako rodzaj duchowego połączenia i wymiany między człowiekiem a rośliną i ukazać nam kruchość życia roślin. W przeciwieństwie do różnego rodzaju dziedzin sztuki, ikebana nie jest udoskonaloną wersją zaczerpniętej sztuki z np. chin, lecz rdzennie japońską techniką. 


Początki Ikebany sięgają czasów feudalizmu, kiedy to za pomocą gałązek, oraz kwiatów ludzie zwracali się do bóstwa przyrody – Kami. W późniejszych czasach kwiaty składano w hołdzie duszom zmarłych oraz Buddzie. Stąd też wszystkie elementy kompozycji skierowane są w górę, ku niebu.Z czasem powstały różne style oraz szkoły Ikebany, w obecnych czasach dzieci uczą się jej w szkole, młodzież na uniwersytetach a dorośli w klubach miłośników czy na różnych kursach. Sztuka ta pełni różne funkcje, poza hobby pomaga odprężyć się podczas tworzenia ozdobnych kompozycji do mieszkania lub na prezent :)
Układanie Ikebany jest bardzo przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w odprężający sposób dla osób w każdym wieku. Jednocześnie łącząc przyjemne z pożytecznym możemy zrobić dla kogoś prezent lub przepiękną ozdobę do naszego mieszkania. 

Na koniec kilka akcentów z Ikebaną w rękodziele!


 [źródło]Przy tworzeniu kartek motyw odstających, trójwymiarowych kwiatów jest bardzo popularny. Zwykle układane są w konkretne, przemyślane kompozycje - można nazwać je taką płaską Ikebaną :)Na kolejną porcję ciekawostek zapraszam w lipcu!
USAGI

2 komentarze:

Anna - Krulik pisze...

Wow! nawet nie wiedziałam, że stworzyłam coś co można nazwać inaczej niż scrapbooking :) a tu proszę: ikebana!
Dzięki za super post, a zdjęć masa!!

Kasia Wojtasik pisze...

O, tak! Japończycy się znają na tych rzeczach! Dla mnie osobiście nie ma nic lepszego niż quilling właśnie ten japoński! Dostałam ostatnio księgę Botanical Quilling z pracami Japonek i oczu oderwać nie mogę!