Najbliższe spotkanie:
12 marca 2015

Zainspiruj mnie Japonią #1

Kraj Kwitnącej Wiśni, bajeczna miejsce inspirujące ludzi na całym świecie. Pisarzy układających haiku, malarzy tworzących przepiękne obrazy i rysunki, muzyków wzorujących się na azjatyckich gwiazdach (głównie pod kątem wyglądu), projektantów mody do odważnego cięcia oraz tych, od wzornictwa przemysłowego do tworzenia pokręconych i innowacyjnych opakowań i wszelakich przedmiotów. Nie zapominajmy oczywiście o twórczości związanej z cięciem... papieru :) Kraj Wschodzącego Słońca pobudza naszą wyobraźnie bajecznymi wzorami oraz połączeniem kolorów, tworzących przepiękne zestawienia. Przez kolejne miesiące przedstawię Wam ten pokręcony i zwariowany świat barw, wzorów i przedmiotów z którego możecie czerpać swoje kolejne inspiracje przy tworzeniu różnego rodzaju scrapów czy innych bajecznych ręcznie przez Was stworzonych ozdób do mieszkania.

Czerwony to w Japonii symbol i atrybut bohaterstwa. Czerwone promienie słońca na fladze Japonii nie mają tego koloru przez przypadek. Jednocześnie na różnego rodzaju grafikach wyspy japońskie przedstawiane są w tym kolorze.

źródło

Czerń kojarzona jest z dojrzałością, szlachetnością i doświadczeniem życiowym. Wszak mamy tu do czynienia z krajem, w którym podstawowym kolorem starszego pracownika jest czarny garnitur noszony w nienagannym stanie na każdą okazję.
Jednym z najczęściej spotykanych połączeń kolorów w Japonii jest właśnie czerń z czerwienią. Nie ma się czemu dziwić, wszak kolory te idealnie ze sobą współgrają i występują często we wzornictwie jak i papierach do scrapbookingu.Biały – w przeciwieństwie do krajów europejskich, w Azji kolor ten (ze względu na buddyzm) oznacza smutek, żałobę i śmierć ale jest to jednocześnie kolor młodości. Biały pas w sztukach walki przedstawia nasz brak doświadczenia. Czerwony, jeden z końcowych kolorów w sportowej hierarchii, świadczy o naszym doświadczeniu – bohaterskich walkach.Taśmy washi pochodzą właśnie z kraju gejsz i samurajów! Mają przeróżne zastosowanie, nie tylko w scrapach, ale również w ozdabianiu przeróżnych przedmiotów. Daj ponieść się wyobraźni :)! Mnogość wzorów i kolorów jest naprawdę niezliczona a ich zastosowanie wygodne, ładne i miłe w swej prostocie.


 źródło

Znudziły Ci się szare świeczki? Obklej ją taśmą washi :) Chcesz ozdobić słoik albo wykonać niepowtarzalne bombki na prezent? Nic prostszego :)


Szalony, kolorowy karnisz albo wiatrak? Masz masę możliwości! A dzięki strukturze kleju (łatwo ją odkleić, nawet z papieru!) na taśmie, możesz zmieniać wygląd swoich domowych dodatków kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę :)


 
Po co wydawać pieniądze na kolorowy pokrowiec na telefon, skoro możesz obkleić go taśmą! W każdej chwili możesz zmienić jego wygląd na nowy, a starą taśmę z telefonu wykorzystać ponownie do scrapa!Kolor pomarańczowy to uczucia, miłość i więzi rodzinne.
Zieleń uspokaja i pomaga w przywróceniu równowagi. Dla Japończyków oznacza życie wieczne.

Fiolet to wyznacznik pozycji społecznej, występuje często w połączeniu z kolorem złotym.Pośród papierów znajdziemy wiele wzorów inspirowanych Krajem Kwitnącej Wiśni. Najczęściej powtarzającymi się motywami są płatki sakury - wiśni rosnącej w tym pięknym kraju, oraz: wachlarze, żurawie, króliczki, parasole, lampiony i smoki. Nie zapominajmy oczywiście o wdzięcznych gejszach czy romboidalnych kształtach oraz samych w sobie znakach alfabetu japońskiego.

 Za miesiąc kolejna porcja ciekawostek z Kraju Wschodzącego Słońca.

USAGI

10 komentarzy:

Dorota pisze...

Ciekawy wpis :)
Dodatkowo polecam książkę Joanny Bator "Japoński wachlarz", z której można się dowiedzieć wiele ciekawostek o japońskiej kulturze.
Pozdrawiam! :)

Anna - Krulik pisze...

Już mnie zainspirowałaś! obkleiłam telefon!!

Żeby było kolorowo pisze...

Piękne opracowanie. To prawda, że zwykle zapominamy o pochodzeniu taśm washi, a to taka miła szczypta egzotyki :)

Warszawianka pisze...

Och jak dużo wiedzy o Japonii podane
w pięknej formie. dzieki

Warszawianka pisze...

Och jak dużo wiedzy o Japonii podane
w pięknej formie. dzieki

Warszawianka pisze...

Nie moge pojąć dlaczego mój wpis się klonuje?

Warszawianka pisze...

Nie moge pojąć dlaczego mój wpis się klonuje?

Joanna Loana pisze...

Wspaniały wpis! Dużo informacji :)

DOBROSŁAWA pisze...

Fascynująca jest sztuka Japonii.
Usa dzięki za trochę nauki i inspiracji.

USAGI pisze...

Mam nadzieję kolejne wpisy będą dla Was równie bądź bardziej inspirujące [; !