5 listopada 2011

Kartka z jednego arkusza

Witam wszystkich czytelników!

Dziś przed nami drugi artykuł z cyklu "Scrapować każdy może". Poprzednio pokazałam, jak zrobić zakładkę recyklingową, natomiast dziś chciałabym pokazać jak w prosty sposób wykonać samodzielnie elegancką karteczkę z użyciem papierów do scrapbookingu :)

Zanim jednak o samej kartce, słów kilka o ulubionej czynności kobiet, a scraperek w szczególności... o zakupach! Skąd brać papier do scrapbookingu? Oczywiście, ze sklepu! Problem w tym, że zaczynając hobby niekoniecznie chcemy wydać fortunę na to, aby chociaż spróbować. Jeżeli mieszkamy w dużym mieście jak Wrocław, to właściwie nie ma problemu. Mamy sklepy stacjonarne czy internetowe z asortymentem scrapowym, można pójść, popatrzeć, pomacać i powąchać ;) i zakupić nawet pojedyncze sztuki papieru. Coraz lepiej zaopatrzone bywają również księgarnie: zarówno to duże sieciowe, jak i małe osiedlowe... o czym sama się niedawno przekonałam, że "tu pół osiedla kartkuje" ;)) Niestety, problem zaczyna się gdy mieszkamy w mniejszej miejscowości: zostają nam zakupy przez internet. Do zakupów trzeba doliczyć wtedy również koszty przesyłki, na szczęście polskich sklepów scrapowych internetowych jest coraz więcej, a co za tym idzie konkurują również kosztami przesyłek :) albo trzeba namówić do scrapowania przyjaciółkę, siostrę, mamę, męża i psa ;)

Koniec o zakupach, przechodzimy do pracy. Planując tę kartkę założyłam sobie jedną rzecz: ma być prosto. Do wykonania kartki użyję: jeden arkusz papieru do scrapbookingu* (właściwie to tylko pół, ale tyle kupić się nie da ;) ), arkusz papieru wizytówkowego formatu A4, różyczki papierowe sztuk dwie, 10 cm koronki (do kupienia w każdej pasmanterii) oraz napis okolicznościowy. Nie zapominamy oczywiście o podstawowych narzędziach scrapowych: linijka, ołówek, nożyczki, klej i wyobraźnia :)

Papier, który kupiłam jest dwustronny. Takie papiery są zazwyczaj odrobinę droższe, ale mają tę zaletę, że wystarczy jeden arkusz aby mieć dwa różne wzory, po drugie nie trzeba główkować nad dobraniem tonacji i kolorystki papieru. Wybrałam papier, który z jednej strony ma piękny kwiatowy wzór, natomiast druga strona jest bardziej stonowana:

Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. 
zdjęcie zapożyczone ze strony producenta

Z papieru wizytówkowego wycinamy bazę pod kartkę (standardowy format kartki to A6), następnie z papieru scrapowego wycinamy prostokąty. Prostokąt tła (strona ciemnoróżowa) wycinamy tak, aby był mniejszy o dwa milimetry od każdego brzegu bazy, natomiast frontowy prostokąt (wzór kwiatowy) pomniejszamy o kolejne 5 milimetrów z każdej strony. W tej kartce użyjemy techniki mattingu, która polega na dodaniu obramowania i służy podkreślaniu wzorów i elementów. W tym celu z pozostałej części papieru wizytówkowego wycinamy kolejny prostokąt, obramujący prostokąt kwiatowy. W tej chwili mamy bazę kartki i trzy prostokąty, każdy mniejszy od poprzedniego. Brzmi skomplikowanie ;) ale myślę, że zdjęcie rozjaśni co nieco:


Podobnie robimy z napisem, pod który podkleimy dwie warstwy.

Teraz weźmiemy się za ułożenie kompozycji, zawsze należy to zrobić przed sklejeniem czegokolwiek! Moja kompozycja jest na poniższym zdjęciu, ale to nie znaczy, że każdy musi skomponować kartkę tak samo! Jeżeli brak nam wyczucia, czy wszystko ze sobą gra, można zawsze skorzystać z gotowych mapek, są nawet blogi wyzwaniowe tylko z mapkami.


Do kwiatków dodałam koronkę, dodaje trochę ciepłego "babciowego" klimatu, oraz maskuje druciane łodyżki.

Do plakietki z napisem przykleiłam piankę o wysokości 2mm. Ja kupuję takie pianki w arkuszach A4, w użyciu są również kostki lub taśmy dystansowe. Mają tę zaletę, że jest już na nich klej, ja wolę piankę, którą mogę przyciąć do dowolnych kształtów. Oczywiście, nie trzeba nawet nic kupować, do podklejenia można użyć nawet grubszej tektury, ważne żeby choć odrobinę przestrzenności dodać.

Z tyłu poklejamy obcięte końcówki kwiatów, żeby utrzymać je w pożądanej pozycji:


W tym przypadku takie mocowane kwiatów wydało mi się najskuteczniejsze, ale często robię to też w inny sposób: w papierze robię dziurki przez które przechodzą łodyżki, od spodu podklejam je taśmą, natomiast na wierzchu mogę dowolnie ustawiać kwiat.

Ostatnią czynnością, jaka nam pozostała jest posklejanie wszystkiego w całość. W tym przypadku polecam przyklejanie warstw od spodu: najpierw na bazę tło i po kolei następne warstwy, na samym końcu umieszczając napis z kwiatami.

Kartka gotowa:


Elegancka, samodzielnie wykonana kartka na pewno będzie miłym dodatkiem do prezentu :) 

Dziękuję za uwagę :) Jeżeli macie jakieś uwagi, pytania, cokolwiek było niejasne, zapraszam do komentarzy.

Pozdrawiam i do następnego razu!
Madziarrra

*Podstawowy rozmiar papieru do scrapbookingu to 12x12 cali, na taką kartkę wystarczyłby arkusz 8X8 cali, jednak takie arkusze nie są sprzedawane pojedynczo, przeważnie w zeszytach.

4 komentarze:

Anna - Krulik pisze...

Piękna kartka Ci wyszła :)

oswojone hobby pisze...

podoba mi się

clos pisze...

nooo, fajnie :) podoba mi się ten sposób podklejania kwiatków ;)

ibisek pisze...

ooo super kursik :)