21 lutego 2017

Moja wielka pasja - Amigurumi

Witajcie!

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moja wielką pasja jaką jest… szydełkowanie. A dokładnie rzecz ujmując- amigurumi.

Co to jest Amigurumi?

Amigurumi - są to zabawki robione na drutach bądź szydełku, tak jest moim przypadku.
Samo słowo amigurumi pochodzi z języka japońskiego i jest połączeniem słów:
· ami (coś zrobionego na drutach lub szydełku)
· nuigurumi ( wypchana zabawka).
Cytując Wikipedię: Amigurumi – japońska sztuka szydełkowania wypychanych zabawek(maskotek), zwykle zwierząt, a często także postaci z anime, filmów, gier lub przedmiotów z ludzkimi cechami (np. oczami). Maskotka zalicza się do amigurumi, gdy jest zdeformowana w sposób nazywany chibi (głowa nieproporcjonalnie duża wobec tułowia, małe kończyny, oczy nieproporcjonalnie duże wobec twarzy). Początek ich popularności zaczął się w 2003 roku.

Amigurumi jest proste!

W teorii... praktyka przychodzi z czasem choć warto poznać kilka podstawowych zasad. W chwili obecnej taki rodzaj zabawek staje się coraz popularniejszy, więc jeśli wpiszecie w wyszukiwarkę lub Instagram „amigurumi” bez problemu zobaczycie jakie cudeńka można stworzyć za pomocą szydełka i włóczki. I nie będą to tylko misie, kotki czy inne zwierzątka. Mogą to być również lalki, postacie z bajek a nawet jedzenie! 
Wystarczy, że potraficie robić półsłupki na szydełku, a jeśli nawet tego nie umiecie to się nauczycie dzięki you tube. Wpisujac tam „amigurumi” wyświeli się lista filmików, które pokażą co i jak robić. Ja swoja przygodę z szydełkowaniem także tak zaczynałam.
Zanim zaczniecie szydełkować najsłodsze maleństwa przyznam, bazując na swoim doświadczeniu, że lepiej zaczynać od prostych i większych form. 
Magic ring. To technika, którą rozpoczyna się każdy okrągły element amigurumi. Można zaczynać inaczej ale, że nauczenie się go nie zajmuje dużo czasu, a daje dużo lepszy efekt. Dzięki magic ring nigdy nie będziemy mieć dziurki na górze robótki, przez którą mogłoby prześwitywać wypełnienie. Na you tube jest mnóstwo filmików na ten temat. Musisz używać szydełka o rozmiar mniejszego niż zalecane do danej włóczki. Inaczej pomiędzy oczkami będą za duże dziurki i wypełnienie będzie wystawać, co będzie się rzucać w oczy przy ciemnych zabawkach.Używaj znaczników, na początku okrążenia!!! To jest bardzo ważne, bo praca odbywa się w spirali bez wyraźnego początku i końca. Jeśli więc masz skrupulatnie podążać za schematem (a chcesz to robić!) musisz początek oznaczyć, bo gwarantuję, że szybko się pogubisz w liczeniu. Wg mnie najprostszy i najlepszy znacznik kupne, tylko…krótki kawałek włóczki w kontrastowym kolorze (czarny to znacznik rzędów, zielony to środek obwodu do umiejscowienia oczu nieco później).

Do wypchania zabawek używaj ze poduszki.(np. z Jysk, Ikei). Kupując trzeba zwrócić tylko uwagę, by wypełnienie nadawało się do prania. 

Na koniec przydadzą się też nożyczki i igła i co nieco cierpliwości by to wszystko pozszywać a buziom dodać oczka i noski.Włóczka
Jeśli chodzi o włóczkę, to na rynku dostępne jest całe mnóstwo nie tylko różnych rodzajów, ale i kolorów. Według mnie na początek przygody z amigurumi bardzo dobrze sprawdzi się akryl. Cena takich włóczek nie jest wysoka, a poza tym w każdej pasmanterii będziemy mieli do wyboru przeróżne kolory – czyli idealnie na naukę i różnego rodzaju próby. Na początek dobrze jest wybrać jasne kolory. Przy ciemnych, zwłaszcza czarnym, możecie na początku mieć problem z wbijaniem się w odpowiednie oczka, ponieważ mogą się one „zlewać” w jedną całość. 

Wzory
W Internecie znajduje się bardzo dużo stron oraz blogów, na których z łatwością znajdziemy darmowe wzory. I takie wzory polecam na początek. Warto nabrać trochę wprawy i umiejętności zanim zacznie się szydełkować bardziej zaawansowane i trudniejsze do wykonania zabawki.
      
Gdzie szukać wzorów? Pozostałe przydatne linki:


Powodzenia!
Z chęcią poznam wasze zabawki- proszę pochwalcie się nimi.

Jeżeli macie ochotę na kontynuację napiszcie i razem będziemy tworzyć jakieś amigurumi.

Pozdrawiam, a w trakcie kolejnych
Dolnośląskich Warsztatów Craftowych zapraszam na pokaz.

Joanna PL

4 komentarze:

Szysia pisze...

Prześliczne maskotki. :)

Katrina pisze...

Śliczne maleństwa! Chyba muszę w końcu spróbować zrobić takie... :)

Zdybova pisze...

Zawsze chciałam się nauczyć, ale jak na razie to potrafię zrobić tylko koc na szydełku. Pozdrawiam serdecznie

Handalutka pisze...

I moja pasja <3 Pozdrawiam :)