22 lutego 2016

Postarzanie reliefów - cztery sposoby

Witam wszystkich, dziś chcę przedstawić Wam moje sposoby na postarzanie reliefów. Ma być to post zarówno porównawczy, czyli który efekt najbardziej się podoba, jak i taki z cyklu "czego jeszcze możemy użyć" :)
Aby w miarę dokładnie pokazać efekty poszczególnych zestawów preparatów, przygotowałam cztery tekturki z reliefowym wzorem, częściowo zrobionym z pasty, częściowo z konturówki. Na zdjęciu poniżej nie są jeszcze pomalowane - przed postarzaniem pokryłam je białą farbą. Pierwsza metoda - klasyczna :) Do postarzenia wykorzystuję ciekłą patynę (bitum), a jej nadmiar zdejmuję szmatką z woskiem bezbarwnym. Tym sposobem postarzałam moją szafkę z mdf-u, a więc sporą powierzchnię i poszło naprawdę szybko i sprawnie. Moja patyna ma ciepły odcień, wnika we wszystkie zakamarki powierzchni, także w nierówności pozostawione przez pędzel. Dzięki temu cała powierzchnia jest dość równomiernie "przybrudzona".Drugi sposób, który wykorzystuje się przy stylizacji mebli farbami kredowymi, to użycie dwóch odcieni wosków. Najpierw nakładam ciemny wosk - tu użyłam koloru dąb przydymiony firmy Liberon. Potem wszelkie nadmiary ciemnego odcienia usuwam szmatką z bezbarwnym woskiem. W tej metodzie fajne jest to, że mam pełna kontrolę nad tym, ile ciemnego koloru pozostanie na pracy -  na przykład na zdjęciu widać, że narożniki obrazka zostawiłam celowo nieco ciemniejsze.
A jeśli nie mam ciemnego wosku?  Barwię bezbarwny :) Zwyczajnie mieszam go z odrobiną farby akrylowej. Ten z Autentico łączy się z farbami doskonale. Nakładam tam, gdzie potrzebuję, a ewentualny nadmiar usuwam czystą szmatką. W tym wypadku efekt spatynowania jest najdelikatniejszy.Ostatnia metoda, to farba połączona z medium do patynowania - całkiem sympatyczny preparat, który zmienia właściwości akryli w podobne do patyny olejnej. Mieszam w stosunku 1:1 i nakładam szmatką. Nadmiar usuwam kolejnym gałgankiem - żadna poplamiona dziecięca koszulka się u mnie nie marnuje :) Producent zaleca zabezpieczyć pracę lakierem w sprayu. 
Efekt jest dość wyrazisty, podkreślone zostały nawet nierówności kartonu. Dodatkowy plus, to możliwość uzyskania patyny w różnych kolorach przy pomocy jednego medium. Minus to wielkość buteleczki - do drobnych prac super, do mebli już raczej nie :)


Teraz zestawienie efektów tych działań :) 
Oczywiście różnią się one głównie odcieniami, ze względu na różne kolory preparatów, ale widoczna jest także różnica w "mocy" postarzenia.  Najdelikatniejszy efekt daje mieszanina wosku z farbą - dobry do subtelnego podkreślenia brzegów wzoru. Pozostałe sposoby dają bardziej zdecydowane efekty. Wybór metody zależy więc od naszych zamiarów oraz ... tego co mamy akurat w szufladzie :)


Pozdrawiam serdecznie przedwiosennie (mam nadzieję :)
Ola Wu

5 komentarzy:

el pisze...

dziękuję , świetny post bardzo przydatny

DOBROSŁAWA pisze...

wow, ale fajne eksperymenty zobaczyłam

Anna - Krulik pisze...

A ten wosk to gdzie się kupuje? tzw. zwykły budowlany? czy gdzieś specjalistycznie?

Żeby było kolorowo pisze...

Wosk Liberona w Liroy Merlin, mają pełną ofertę kolorów. A użyty tu bezbarwny kupuję u sprzedawców farb kredowych

Tina J pisze...

swietna lekcja postarzania:)