Najbliższe spotkanie:
27 marca 2013

Małe formy - obrazek Match Box 3D

Witam w drugiej odsłonie moich tutoriali "Mała Forma". Zapoznam Was w nim z moim dobrym kolegą - "Match Boxem", z którego tym razem zrobiłam przestrzenny obrazek. Pudełka po zapałkach to bardzo wdzięczny temat - z pewnością są jedną z moich ulubionych form. Świetnie nadaje się na prezent - oprócz uniwersalnego kształtu, można do niego jeszcze coś schować. Moim zdaniem byłby z niego super "Tooth Box" czyli pudełko na pierwszy ząbek dziecka :) Zatem, do dzieła!

Potrzebne nam będą:
- pudełka po zapałkach (warto mieć kilka w razie nie udanych prób)
- zdjęcie lub inne przedmioty, które mają być tematem obrazu
- nożyk do cięcia
- nożyczki precyzyjne
- klej
- designer paper lub inny, zgodny z planem obrazu
- elementy ozdobne do wykończenia

Zaczynamy od pudełka po zapałkach:

Ja postanowiłam zrobić obrazek upamiętniający rodzinny wypad nad Odrę wiosną zeszłego roku. Mam z niego bardzo fajne zdjęcie, gdzie mój mąż z synem karmią kaczki :) Wyciągamy dolną część pudełka i dopasowujemy jego wielkość do elementu ze zdjęcia:


Następnie wycinamy wybrany fragment - zostawmy na razie spore marginesy:


Ponieważ zaplanowałam sobie, że ten match box będzie trójwymiarowy, następne co zrobiłam, to wycięłam precyzyjnie moich mężczyzn ze zdjęcia :) Nie wyrzucam resztek zdjęcia, przydadzą mi się jeszcze:


Sprawdzam, czy zdjęcie trzeba jeszcze dociąć, czy już się dobrze mieści w pudełku i wybieram papier do wykończenia:


W moim projekcie, pudełko ma wyglądać jak trójwymiarowy, słoneczny dzień. Dlatego wnętrze pudełka muszę potraktować jak najbardziej naturalnie: tło i ścianki mają być niebieskie - jak niebo a spód - jak trawa. Tutaj przydadzą mi się ścinki po zdjęciu - trawę wycięłam właśnie z nich. Obklejamy wnętrze pudełka:


Teraz budujemy naszą "scenkę rodzajową". Wycinamy wszelkie elementy, które będą nam potrzebne: 


Wyklejanie zaczynamy od najdalszego planu - w tym przypadku od słońca i chmurek - przyklejamy je do tylnej ścianki pudełka za pomocą różnej grubości kostki dystansującej:


Aby stworzyć dalsze plany, elementy trzeba przykleić do dolnej ścianki pudełka. Żeby to zrobić, musimy stworzyć im podpórki, dzięki którym będą stać. Użyłam tutaj tego samego papieru, którym wykleiłam tył i ścianki boczne pudełka. 


Przyklejamy je w ten sposób:Tak wyglądają gotowe trzy plany obrazka:


Teraz zajmijmy się drugą częścią pudełka. Radzę rozciąć go wzdłuż oryginalnej linii klejenia, ostrym nożykiem. Po rozcięciu oklejamy je ozdobnym papierem z prawej strony, na lewej zaś będziemy pracować dalej.


Pora na plany - w moim zamyśle pudełko miało być scenką rodzajową w okienku - muszę więc wyciąć okiennice ze szprosami. Oto ich szkic:


Teraz uważnie wycinamy szybki - to, co zamalowane ołówkiem. Najpierw tniemy linie pionowe a następnie poziome. Delikatnie, żeby nie podrzeć tekturki. Pamiętajmy, że na prawej stronie przykleiliśmy papier ozdobny!
 Wyciągamy szybki a następnie pojedyncze okiennice tak, aby można je było otworzyć. Grubszą linią na szkicu zaznaczyłam zawiasy okienka. Po rozcięciu pudełko składamy do formy oryginalnej tak, aby można je było zasunąć.


Po złożeniu pudełka do pierwotnej postaci, można je ozdabiać jak serce podpowiada. Ja polakierowałam same okiennice płynem "dimensional magic" aby dodać blasku i objętości.
Teraz tylko dodajemy sznureczek do wieszania i gotowe! Oto, jak prezentuje się mój gotowy Match Box:
4 komentarze:

Anna - Krulik pisze...

To jest świetne!! podziwiam za cierpliwość i pomysłowość :D

miesz-Anka pisze...

śliczny obrazek :) i samo wykonanie też bardzo ładne :)

Bellaidea pisze...

Ja również podziwiam za cierpliwość! Wbrew pozorom mała forma nie jest chyba łatwiejsza, ciekawy pomysł!

Zuza G pisze...

Dziękuję za miłe słowa :) Cieszę się, że przypadł Wam do gustu. Za jakiś czas pewnie wrócę do tematu zapałek, na razie cierpię na chroniczny brak czasu :) W przyszłym miesiącu zapraszam na kolejny "mały" tutorial! Jak zwykle będzie to niespodzianka...