7 maja 2012

Formy scrapowe


Witam w kolejnej odsłonie z cyklu „Scrapować każdy może”

Dziś wyjątkowo nie będzie kursu. Dziś chciałam co nieco przybliżyć różne formy scrapbookingowe, które dla początkujących mogą jeszcze brzmieć tajemniczo.

Layout, LO – potocznie nazywany scrapem, z języka angielskiego to słowo oznacza układ graficzny. W scrapbookingu jest to forma prezentowania zdjęć, utrwalania wspomnień. Scrapy mają przeważnie format arkusza papieru do scrapbookingu, czyli 12x12 cali, ale zdarzają się również scrapy w formacie A4 lub 8x8 cali. Poniżej kilka przykładów LO:

Album – nie trzeba wyjaśniać zbyt wiele – najprościej to kilka stron ze zdjęciami, albumy mogą mieć dowolne rozmiary, kształty, formę… ogranicza nas tylko wyobraźnia i możliwości techniczne.Kartka – tu do wyjaśniania jest jeszcze miej. Kartki mogą mieć różne formy np. obok zwykłych kartek, kartki sztalugowe, kartki step-center, w formie taga, torebki, babeczki, doniczki… i co jeszcze nam wyobraźnia podpowie.

Małe formy – czyli sztuka dla sztuki; mają przedstawiać nasz własny styl, może myśli, idee.
ATC – z angielskiego Artist Trading Card czyli karta do wymiany, zazwyczaj te małe formy robione są na zadany temat i następnie przesyłane między scraperami, z tyłu każdej karty jest miejsce na wpisanie swoich danych, jej format to 2,5 x 3,5 cala.Inchies, Twinchies, Trinchies – małe formy, mogące, jak ATC służyć do wymiany, mają wymiary kwadratu o boku, odpowiednio: 1, 2 lub 3 cale.


Art journal – artystyczny dziennik/pamiętnik, czyli co nam akurat w duszy gra, często jest takim laboratorium eksperymentalnym, w którym scraperki wypróbowują nowe techniki, media, itd. Forma - pełna dowolność, temat – również, chociaż mogą być również robione, w całości lub pojedyncze wpisy, na zadany temat.Altered-art – uznałam jako osobną kategorię, ponieważ… tu może być wszystko, alteracja (ang. alteration) to inaczej przeróbka, a scraperki mogą przerabiać wszystko: puszki, ramki, słoiki, żarówki, opakowania, pudełka, sztućce… jak to w sztuce – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Są jeszcze notesy, zakładki, tagi, zawieszki i zapewne cała masa innych form, których nawet ja nie znam, ale jeżeli macie jakieś pytanie, sugestie, opinie – bardzo proszę o komentarze, a na pewno odpowiemy.

Pozdrawiam
Madziarrra

PS. Za zdjęcia przykładowych prac dziękuję Kwiatkom Dolnośląskim, a w szczególności: Krulikowi, Mirze, Ibiskowi, Czarownicy, Gosi2koty, Ayeedzie, Natce, Dorotce, Lenie, Fussi.

PPS. Jeżeli chcecie sobie zrekompensować brak kursiku, to zapraszam do Bikeflower po mini kursik na imitację embossigu oraz do Rudego Kota, żeby podejrzeć jak zrobić fantazyjnego kwiatka z dziurkaczowych wycinanek.

4 komentarze:

Anna - Krulik pisze...

Jeszcze jest kolaż - ale to było "przed" scrapbookingiem :D

Rachel pisze...

super pomysł!!!:)...fajny opis:)

Madziarrra pisze...

Kruliku, kolaż (collage) to raczej technika niż forma, w scrapbookingu bardzo często strony art-journali są w tej technice, czyli naklejanie różnych materiałów, gazet, papierów i łączenie z malowaniem farbami, tuszami itd., ale równie dobrze można zrobić kolażową zakładkę :)

Anna - Krulik pisze...

racja, i zobacz jaki Ci ładny opis wyszedł w komentarzu :) a o technikach będzie następnym razem?