9 sierpnia 2015

Zainspiruj mnie Japonią #6 - bambus

Dzisiejszy wpis również sponsoruje literka "b" (ostatnio było bonsai), i również ma coś wspólnego z poprzednim wpisem - zostajemy przy roślinach : )
Czym jest bambus? Znana chyba każdemu roślina wieloletnia o drewniejących łodygach i wysokiej odporności na choroby. Na całym świecie można spotkać ponad 100 jej odmian, w tym przystosowane do naszego klimatu mrozoodporne. 

[źródło]

[źródło]

Występuje w różnych połączeniach kolorystycznych, najczęściej zielono – żółte. Ich długość dochodzi nawet do kilku metrów, znane są również ze swojego bardzo szybkiego tempa wzrostu, co w połączeniu z prostymi warunkami hodowli czyni je bardzo tanim i wygodnym w produkcji surowcem.


 [źródło]

[źródło]

Starsze od młodych możemy odróżnić w prosty sposób po liściach – przy młodszych, liście rosną na całej długości łodygi, stare za to posiadają liście jedynie w górnych partiach. 

Jest to bardzo ciekawy surowiec ze względu na mnogość i różnorodność jego zastosowań. Rozpoczynając od kiełków i pędów wykorzystywanych w celach kulinarnych, poprzez tworzenie różnego rodzaju ozdób z łodyg czy wykorzystywanie włókien do ręczników i ubrań, po czysto ozdobne sadzenie w ogrodzie oraz różnego rodzaju malowidła po wykonywanie bambusowych mebli czy bardzo trwałych paneli podłogowych. 

Smacznego:)
[źródło]

[źródło]

Flakon na kwiaty.
[źródło]

 [źródło]

Stojak na pisadła wszelakie: 
 [źródło]
 
[źródło]

 Bambusowy lampion:
[źródło]

Dzwoneczki grające na wietrze.
[źródło]

A nawet guziki:
[źródło]

[źródło]

Ubrania z bambusa są bardzo miłe w dotyku i mięciutkie. Niestety bambusowe skarpety przecierają się dość szybko.
[źródło]


[źródło]

[źródło]

Przepiękne malowidła z motywem bambusa:


[źródło]

Sama mam podobny w domu!

Dodatki w wystroju łazienki:
 [źródło]


[źródło]

Element chyba każdego japońskiego ogrodu, znany nam z przeróżnych filmów.
[źródło]

Bambusowy płotek:
[źródło]

[źródło]

Meble z bambusa, temat rzeka! Ich mnogość i różnorodność przyprawia o zawrót głowy : )

 [źródło]


[źródło]

Motyw bambusowej łodygi stał się jednym z najczęściej kojarzonych symboli Japonii, zaraz obok wachlarzy, romboidalnych kształtów, gejszy czy samurajów. Również w scrapbookingu znajdziemy bambusowe elementy w kolorach tuszy, papierach czy gotowych kartkach.

Tusz w kolorze liści bambusa:
 

Papiery z motywem bambusa:
Folder do embossingu:

Jednym z najlepiej znanych rodzajów bambusa jest Lucky Bamboo (szczęśliwy bambus), który w istocie nie jest bambusem, a jedną z odmian draceny. Jednak ze względu na swój wygląd, łatwo pomylić go z prawdziwym bambusem, jednocześnie również pochodzi z Azji. Czemu roślina zawdzięcza sobie tą nazwę? Z chińskiego nazywana jest Fu Gwey Zchu - bogactwo, energia, bambus - zgodnie z azjatycką tradycją, wręcza się je lub kupuje, aby powitać chiński Nowy Rok oraz dla zapewnienia sobie lub innym szczęścia. Zapewne każdy z nas w swoim mieszkaniu posiada jakiś bambusowy element. Czy to w postaci szczęśliwej draceny, mebli, skarpetek czy ozdoby mieszkania. Poniżej przedstawiam Wam kilka kartkow-scrapowych inspiracji z motywem tej wyjątkowej rośliny:


Mi osobiście najbardziej podobają się bambusowe meble, swego czasu w Polsce były dość modne. A Wy macie w domu jakieś bambusowe meble albo dodatki?

USAGI

3 komentarze:

kartkadopolski pisze...

Tylko taki bambusowy dzwonek :) i drapaczke do pleców o pieknym imieniu 'Marian' :D

el pisze...

to ja poproszę ten hamak

Ewa S. pisze...

Fantastyczny post - rewelacyjnie się go czyta i ogląda!!!