22 października 2019

Mandale według Zuzanny

Witajcie! 

Od czasu do czasu temat mandali wraca do mnie i dziś mam ochotę się nim z Wami podzielić.
 
Zacznijmy od odrobimy teorii:  wg Wikipedii mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią.

Mandalę wykorzystywano w terapii, ale równie często w zabawie. Często używa się jej w zajęciach z dziećmi, jako technikę wyciszającą. Przy czym wówczas daje się dzieciom gotowe wzory do wypełniania kolorami. Może być technika medytacyjną.

Chciałam Wam pokazać, że sposobów wykorzystania mandali, jako sposobu pracy kreatywnej.


Mandalę można malować samemu, albo odrysowując wcześniej zarys koła, albo tworząc taki wzór spontanicznie. Jedni będą zaczynać od środka i dążyć do obwodu koła, inni zaczną od obwodu a kończyć będą w środku. Nie ma to większego znaczenia, jeśli nie stosujemy jej w celach terapeutycznych.


Można też wykorzystywać (nie tylko w pracy z dziećmi) gotowe wzory mandali, które koloruje się kredkami lub rzadziej farbkami.Można mandale wyklejać bibułka zwijana w ruloniki i pokrywać ją, jak nitką do wyszywania.
Dzieciom łatwiej jest wyklejać wzory kulkami zwiniętej kolorowej bibuły, lub zwiniętej w ciasny rulon i pokrojonej w cienkie plasterki. Można ja także wyklejać wzorami robionymi w technice quillingowej.


Innym sposobem jest robienie kolaży w obrębie koła.Ciekawy efekt dają mandale wyklejane rożnym rodzajem ziaren (kasze, fasolki, groszek). Funkcje te mogą tez pełnić różnokolorowe przyprawy.

 
Przy dużej wprawie w wyklejaniu bibułkowymi sznureczkami, można uzyskać artystycznie wykonane dekoracje.


Namawiam jednak do spróbowania „zabawy z mandalą” od użycia kredek (dobrze, żeby były miękkie i dawały efektowne kolory. Nie warto na kredkach oszczędzać, bo te z promocji w „Tesco” czy „Biedronce” owszem malują, ale satysfakcji kolorystycznej nie dają.
Słowo mandala pochodzi z sanskrytu, gdzie oznacza: cały świat, święty krąg, centrum lub koło życia. Przez swoje oparcie na okręgu jest symbolem doskonałości i jedności. 
Mandala odwzorowuje porządek natury, cud stworzenia, który nas otacza. Dlatego też kształt mandali jest zwany archetypowym – stanowi pierwowzór zakotwiczony w zbiorowej nieświadomości.
Mandala jest formą, która nas otacza, rozmieszczona jest wokół jakiegoś środka, a wokół niego, rozmieszczone są inne formy. Przede wszystkim dobrze widoczna jest w przyrodzie. Co więcej kształt ten można zaobserwować patrząc np. na słońce, księżyc, gwiazdy, planety, kółka na wodzie, gniazda ptaków, słoje drzew.
I do tego Was bardzo gorąco zachęcam, do obserwowania świata wokół nas i czerpania z niego inspiracji w swoich pracach! 
Pozdrawiam, Zuzanna

2 komentarze:

Harley Rowe pisze...

Your all pics are good but i like butterfly pic because its look like a toy or a decoration item. Its very colorful and attractive. You can use this as a toy for your kids. boys toys

Iqbal Saleem pisze...

Barbie dolls are the most expensive and beautiful dolls of all the other dolls. Many barbie dolls sing songs and dance. It is a scene worth watching. I often wonder how much we have advanced that even a piece of plastic can dance and sing with us. It’s just mind-blowing.