Najbliższe spotkanie:
29 maja 2015

12x12 z taśmą washi #2

Witam w kolejnym miesiącu z taśmami washi! Tym razem Większość pomysłów będzie związana z oznaczaniem/znakowaniem. Mam nadzieję, ze poprzedni wpis wzbudził w Was chęć tworzenia, a pod tym wpisem wrzucicie jakieś swoje modyfikacje - do czego serdecznie zapraszam!

#1
Przy kluczach w pracy i domu mam niestety takie, które wyglądają tak samo, ale są do innych drzwi. Odróżnienie ich od siebie oraz znalezienie tego właściwego w torebce czy szufladzie z masą innych kluczy to katorga. Jak je odróżnić? Oczywiście przy znakowaniu i szukaniu pomorze nam taśma washi.

Klucze przed kodyfikacją:


Dzięki taśmie na pierwszy rzut oka widać, który klucz jest do prawych a który do lewych drzwi. Jednocześnie łatwej znaleźć te dwa konkretne, w szufladzie pełnej innych kluczy.


Kolejny komplet kluczy, ten z sowami jest do górnego zamka w drzwiach, gdyż sówki siedzą wysoko na drzewie - takie skojarzenie dla łatwiejszego zapamiętania, która taśma odpowiada któremu zamkowi.


 Kolejne klucze oznaczone taśmami:


Dzięki znakowaniu już na pierwszy rzut oka pamiętam który klucz jest do których drzwi i zamków! :) Jednocześnie zawsze wyłowię ten właściwy z torebki czy szuflady.#2
Szybka i poręczna zakładka do książki.Wystarczy wziąć jeden lub kilka (zależy ile zakładek nam potrzeba) spinaczy (najlepiej kolorowych), uciąć kawałek taśmy, z której chcemy zrobić zakładkę i zakleić na spinaczu. Pamiętaj żeby uciąć podwójną długość taśmy. Jeżeli zakładka ma wystawać na 3cm, trzeba uciąć 6cm z małym kawałkiem na zgięcie. Taśmę przekładamy przez spinacz i zaginamy na środku, tak żeby skleić ją razem.Końcówki taśmy/zakładki możemy dodatkowo  przyciąć w fantazyjny sposób - ja na jednej np. zrobiłam ząbki. Jednocześnie robiąc zakładkę z taśmy, która ma różne napisy, mamy ciekawie dwustronną zakładkę. Ja z jednej strony zakładki mam napis "DREAM" a z drugiej "WISH", ciekawe urozmaicenie!


Dzięki różnym kolorom, możemy zaznaczyć różne fragmenty zapamiętując co dany kolor zaznacza. Jednocześnie taśmę możemy przyciąć na szerokość spinacza, dzięki czemu washi będzie mniej pomarszczona na zgięciu spinacza , zakładka bardziej dyskretna oraz urozmaicona pomiędzy innymi.


#3
Zakładki w kalendarzu. Przyjemne z pożytecznym, w prosty sposób ozdabiasz i personalizujesz swój podręczny kalendarz. Dzięki takim zakładkom szybciej znajdziesz dany miesiąc! Oczywiście dobrze jest dobrać wzór i kolor taśmy najbliższy naszym skojarzeniom z danym miesiącem.


Markerem do płyt na taśmie możemy napisać nazwy czy numery danych miesięcy.

Nie przejmują się, gdy coś sknocisz lub krzywo przykleisz, dzięki strukturze taśmy, możesz ją odkleić i zakleić raz jeszcze, albo po prostu przyciąć. Tak jak ja, gdy zapomniałam o zapięciu w kalendarzu... i musiałam przykleić taśmy raz jeszcze, poniżej zapięcia. Tutaj również możemy poszaleć i przyciąć jakoś fantazyjnie końcówki taśm.#4
Po co opisywać markerem puszki z herbatą, czy przyklejać karteczki z nazwami, skoro można nakleić taśmy washi. Ja wybrałam wersje bez pisania nazw, dla ćwiczenia pamięci. Taśmy oznaczają u mnie herbaty na zasadzie bardzo prostych skojarzeń. Odpowiednio od lewej strony: herbata o zapachu piernika, herbata truskawkowa, czarna, zielona oraz czerwona.#5
Urządzasz urodziny dziecka, imprezę dla znajomych lub chcesz po prostu urozmaicić sobie jedzenie? Podczas takich imprez często używamy rurek, które mają ograniczoną ilość kolorów. Żeby ułatwić gościom zapamiętanie która rurka, a co za tym idzie szklanka, jest czyja - zrób na rurkach kolorowe chorągiewki z taśmy washi.#6
Podczas różnego rodzaju imprez używamy również wykałaczek. Popularne stają się ekologiczne rozwiązania, a co za tym idzie - zamiast wbijać wykałaczkę w każdy serek, rozdaj każdemu z gości po wykałaczce oznakowanej taśmą washi lub postaw kilka wykałaczek w pojemniku na stole - każdy wybierze sobie ulubiony wzór. Dzięki temu goście zapamięta, która wykałaczka była czyja. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie rurek i wykałaczek w komplety - oznacz je w pary taką samą taśmą. Tutaj również końcówki washi możemy przyciąć na różne sposoby, aby jeszcze bardziej urozmaicić zdobienie.#7
Jak już przy znakowaniu szklanek jesteśmy - obklejanie ich na imprezę taśmą washi w różne ciekawe kombinacje to niezła zabawa dla Ciebie i miłe zaskoczenie dla gości! To rozwiązanie możesz połączyć przed imprezą z zabawą dla dzieci - daj im kilka taśm washi i szklanki, niech dzieciaki same je oznaczą dając upust swojej kreatywności! Przy szklankach ze skośnymi bokami, polecam urywane zdobienia lub różne wzory. Na zdjęciu mamy szklankę obklejona w koło śladem opony - ponieważ ścianka nie jest prosta, trudno jest przykleić taśmę prosto bez marszczenia jej tak, aby trafić końcówką na początek.#8
Washi możemy ozdobić również materiałowe serwetki zwinięte w rulony. Zamiast różnego rodzaju pierścieni do serwetek, sklej je samą taśmą washi lub taśma przyklejoną do papieru (łatwiej zdjąć). Żeby urozmaicić zdobienie, wybierz kolorowy papier, lub przytnij go na szerokość taśmy, aby wyeksponować wzór, lub urozmaić jakoś krawędzie papieru - tak jak tutaj rwąc go, zamiast ciąć.

#9
Kolejny pomysł, tym razem nie związany z imprezami i znakowaniem, to ozdabianie drewnianych domków dla ptaków. Takie domki czasem poza ogrodem, stanowią również dekorację w naszym domu, czy sklepie lub innym miejscu, któremu możemy nadać więcej kolorów.

[źródło]

#10
Urozmaić różnego rodzaju przedmioty, których używasz w pracy, takiej jak podkładka pod kartki. Dobrze jest ozdobić ją również z tyłu, gdyż przednia część często zasłonięta jest kartkami. Patrząc na ładnie ozdobioną, kolorową podkładkę w pracy od razu poprawisz sobie nastrój!
#11
W ramach zbliżającego się Dnia Dziecka, zapakuj prezent za pomocą taśmy washi!

[źródło]

[źródło]

[źródło]

[źródło]

[źródło]

#12
 A na koniec z serii ozdabiania mebli - nadaj nowy wyraz swojej pralce!

[źródło]


Mam nadzieję, że w swoim życiu również znajdziecie zastosowanie dla przedstawionych zastosowań, a za miesiąc kolejna porcja - zapraszam!

USAGI

5 komentarzy:

Katrina pisze...

Kolejne świetne pomysły! :)

Anna - Krulik pisze...

ta pralka w kropki jest super!

ibisek pisze...

Ale fajny zbiór pomysłów :) Podoba mi się pralka, domki dla ptaszków sa urocze :) Sama używam washi w kalendarzu, a ozdobienie rurek i wykałaczek to idealny pomysł na kinder party :)

violka pisze...

Wszędzie trafiam na taśmę washi, ale nikt nigdzie nie podaje czym ona się różni od innych taśm. Dostałam paczkę od blogerki z Anglii, była poobklejana (paczka, nie blogerka) może to ta taśma....

Katrina pisze...

W pierwszej części swojego cyklu Usa opisała czym są taśmy washi: http://www.kwiatdolnoslaski.pl/2015/04/12x12-z-tasma-washi-1.html