Najbliższe spotkanie:
11 grudnia 2013

Świąteczne przygotowania - tiulowa choinka


W ramach kolejnego kursu z cyklu świątecznych przygotowań mamy dla Was propozycję od Stefy na nietypową choinkę... zobaczcie sami!

Autorką choinki jest Magda, która nie ma niestety swojego bloga, ale otrzymałam błogosławieństwo na stworzenie tutorialu :) Choinka jest mała, więc wszędzie się zmieści np. na wigilijny stół. 

 choinka z tiulu 01
Co potrzebujemy?
- resztki tiulu białego lub ecru
- nożyczki lub nóż krojczy z matą krojczą i linijkę.
- tasiemkę ecru lub białą o dowolnej szerokości
- tasiemkę dekoracyjną na szpic
- igła z nitką
- grubszy drut, który uda nam się wygiąć
- klej
- cekiny,
- a może trochę kleju z brokatem?:)

choinka z tiulu 04 

Pierwszy krok to cięcie pasków jak najdluższych, jeśli chcemy dużo fal. Każdy pasek jest szerszy od poprzedniego o 0,5 cm. Zaczęłam od paska 1cm, a skonczylam na 10 cm.

choinka z tiulu 02  

choinka z tiulu 03

Z drutu robimy korpus choinki. Będę szczera, zrobiłam to na "oko" - skręciłam drut, nagle stwierdzilam że tu zagnę i będzie git:) stoi? Stoi:) Więc tu długość dowolna, każdy podejmuje decyzję sam.

 choinka z tiulu 05 choinka z tiulu 06 

 Po stworzeniu korpusu przekładamy tasiemkę przez szczyt choinki, jak na zdjęciu. Nakładamy na końcówkę klej, aby dobrze umocować tasiemkę na drucie. Następnie zaczynamy owijać drut tasiemką. Możemy nałożyć na drut klej, aby tasiemka była bardziej stabilna.

choinka z tiulu 07
   
choinka z tiulu 08

Na końcu drutu przekładamy tasiemkę pod wcześniej zgięty drut, gdzie zaczyna się podstawa choinki. Owijamy 2-3 razy. Następnie przechodzimy tasiemką dalej, odcinamy tasiemkę i przyklejamy.

 choinka z tiulu 09  

choinka z tiulu 10

choinka z tiulu 11

Czas zasiąść do maszyny. Ustawiamy sobie długość ściegu na 4-5 mm, a naprężenie nici na maksa. W taki sposób zrobimy w łatwy sposób marszczenie. Przeszywamy paski tiulu od brzegu 0,3-0,5 mm- nie mocujemy ani na początku, ani na końcu. 

choinka z tiulu 12  

choinka z tiulu 13

A teraz pora zacząć robić warstwy naszej choinki. Bierzemy najszerszy pasek i zaciągamy go jeszcze bardziej w koło podstawy. Zawiązujemy pętelkę, obcinamy zbędną nitkę. Tak samo postępujemy z kolejnymi pasmami, układając je od najszerszego do najwęższego, idąc w górę choinki.

 choinka z tiulu 14  

choinka z tiulu 15

choinka z tiulu 16

Czas ozdobić choinkę. Wybrałam wąską, organzową tasiemkę z której na początku chiałam zrobić kokardę, ale jakoś wyszła mi gwiazda. Na środku przyszyłam cekin. Wykonałam dwie takie gwiazdy i połaczylam je na czubku choinki przeszyciem przez dwie gwiazdy przechodząc przez cekiny oraz klejem między nimi a czubkiem choinki. Dodatkowo przykleiłam cekiny na warstwy tiulu. To wersja szybka:) Można przyszyć cekiny ręcznie- to wersja pracochłonna. Na czubek można uszyć gwiazdę pozostawiając otwór przez który wypchamy gwiazdę i mieścimy na czubku choinki.

 choinka z tiulu 17 

I gotowe:) a może jeszcze gdzieniegdzie dodać brokat w kleju, śnieg z brokatem lub użyć tiulu z brokatem:))) zdecydujcie sami o swojej choince jak ma się prezentować.

choinka z tiulu 18

choinka z tiulu 19

Pozdrawiam,
Stefa 

5 komentarzy:

Joanna Loana pisze...

Fajny pomysł :) Trochę czasochłonna i nie wiadomo, czy wytrzyma do następnego roku, ale ślicznie wyszła. Jestem ciekawa, jakby wyszła z zielonego tiulu :)

Anonimowy pisze...

Nie tak pracochlonna, jeden odcinek serialu i jest Twoja:)

Anna - Krulik pisze...

No, normalnie myślałam, że nic mnie już nie zadziwi, a tu proszę... Stefcia zrobiła choinkę a ja w szoku jestem :D Fantastyczna!

DOBROSŁAWA pisze...

jednak Stefa zdolna jest( choć w to nie wątpiłam ).
Coś takiego pięknego to tylko Ona umie zrobić.

Anonimowy pisze...

Dzięki za komplementy!