Najbliższe spotkanie:
6 sierpnia 2012

Bransoletka Shamballa

Dzisiaj mamy dla Was biżuteryjny kursik od Stefy, jako zapowiedź wprowadzenia na nasz blog większej ilości craftowych, niescrapowych inspiracji:


Prosta, wykonana technika makramy bransoletka. Oczywiście w Stanach wymyślili zabawniejsza nazwę – Shamballa:) Doczytałam nawet, że taka bransoletka ma swoja historie. Pochodzi z Tybetańskiego Buddyzmu i ma wielkie znaczenie symboliczne. Shamballa to mityczne królestwo w Azji Środkowej. Bransoletka Shamballa przedstawia duchowość i stan umysłu, jak wewnętrzny spokój i szczęście.Oczywiście dla Amerykanów i Brytyjczyków to nowa technika, dopiero odkryta:)
Makamę pamiętam jak robiłam koszyki na doniczki, torby, paski. Dawno to było, a tu moda powraca:)
Teraz odświeżę nasza tradycje makramy, aby też stała się modna:)
Do wykonania tej bransoletki potrzebujemy sznurek, 5 koralików (pamiętajmy, iż grubość sznurka musi być odpowiednia do dziurki w koraliku). Przyda nam się również klej do tkanin lub niezawodny klej Magic. Teczka (lub podkładka, tektura) i klamra biurowa.


Potrzebujemy 180 cm sznurka. Dzielimy go na 2 części. Następnie jedna część ponownie na pół.
Krótszy sznurek (30 cm) przypinamy klamra do teczki, pozostawiając ok.  5 cm. Nawlekamy na niego koraliki.
W drugim (długim) sznurku określamy połowę i przywiązujemy do przypiętego sznurka. Z prawe i lewej stronie przypiętego sznurka mamy końcówki po równo.
Na zdjęciach pokazuje jak ja to robię – i jest to raczej metoda dla leworęcznych, choć najważniejsze czy będzie się Tobie lepiej robić z prawe czy z lewej strony. Na końcu narysowałam jak po kolei przeplatamy sznurki – wersja książkowa:)
Zaczynamy przeplatać sznurki według obrazków:)
Pierwsza część pętli.

Druga część pętli.

Za koralikiem robimy pętle (czyli przeplatanie góra i dół).Na końcu, aby zabezpieczyć makramę nakładamy klej, oczywiście w zagłębienia. Po chwili kiedy klej już trochę podeschnie odcinamy końcówki i dajemy jeszcze kropelkę kleju.Tworzymy z makramy koło, aby końcówki nakładały się na siebie. Przypinamy szpilka początek i koniec naszego miejsca gdzie będziemy pleść “zapięcie”.
Bierzemy 3 kawałek sznurka i zaczynamy ponownie wykonywać splot makramowy. Robimy go tak długo jak uznamy za wystarczająco. Zabezpieczamy końcówki klejem.Wystające końcówki, którymi będziemy regulować zacisk naszej bransoletki wykańczamy koralikiem. Koralik i pętelka.


Na koniec dla ułatwienia przedstawiam rozrysowany splot makramowy – książkowy.


- Stefa

7 komentarzy:

Ula H. pisze...

Bardzo obrazowo i dokładnie przedstawiony sposób na wyplatanie bransoletki :) Pozdrawiam :)

fussia pisze...

Rewelacyjny kursik :)

Pracownia Haftu Artystycznego Doroty Chmielewskiej pisze...

podoba mi się pomysł

Anonimowy pisze...

Fajny pomysl. To piszesz, ze to taka "duchowa" bransoletka?

Agnieszka pisze...

chyba poprosze o kurs face to face

Ewelina pisze...

świetny kursik

Ewelina pisze...

no i sie skusilam jestem w trakcie tworzenia tej bransoletki :)