Najbliższe spotkanie:

Najbliższe spotkanie -
30 czerwca - 2 lipca 2017, w trakcie 14 Dolnośląskich Warsztatów Craftowych,
Studium Edukacji Ekologicznej, ul. Starograniczna 28, Wrocław - Popowice

22 stycznia 2015

Półka czytelnika


Witam 
i zapraszam na kolejną lekturę, którą proponuje nam Kasia Stec .
I tym razem jest to opowieść o kobiecie, której udaje się odnaleźć sens życia. A w jaki sposób przeczytajcie sami.


                                                Harpia

Co musi zdarzyć się w życiu kobiety, by stała się harpią? Jak zmienić taką postawę? Czy jest na to sposób?
To nieliczne wątki, na których skupia się książka Doroty Noszczyńskiej. A zapewniam, że daleko jej do banalnej opowiastki. 
Owszem, jest to powieść lekka, ale przy tym szalenie przewrotna i niesztampowa w wielu kwestiach. Przede wszystkim banalność to coś, do czego daleko Adeli, głównej bohaterce "Harpii". Nieco ekscentryczna cyniczka, szafująca oryginalnym podejściem do relacji na różnym gruncie, w gruncie rzeczy maskuje w ten sposób swoją prawdziwą twarz. Jej postawa to nie fanaberia, ale efekt miłosnego zawodu, po którym traci zaufanie do ludzi.

Jak się przekonujemy, zamykanie się na innych wychodzi jej naprawdę sprawnie, ale życie może zaskoczyć. Czy szczelna skorupa chroniąca przed ciosami ze strony innych może pęknąć? Okazuje się, że świat widziany oczami Adeli nagle zaczyna nabierać całkiem nowych barw za sprawą tajemniczych kryminalnych ekscesów i równie tajemniczego mężczyzny. Wątek miłosny wykreowany przez autorkę to kolejny element, który nadaje tej książce niebywałego polotu i smaczku. Zapewniam, że zaskoczy każdego, bo nie biegnie przewidywalnym torem.

Świetnie, że pod piórem Doroty Noszczyńskiej narodziła się ciekawa bohaterka, której daleko do tych prezentowanych w wielu książkach okrzykniętych mianem literatury kobiety. Okazuje się, że wcale nie trzeba pokazywać kobiety jako typowo współczesnej businneswoman lub takiej, która wyjeżdża w dziką głuszę, by tam nareszcie odnaleźć sens życia i wielką miłość. W tej kwestii "Harpia" wyłamuje się ze stereotypu.
To dobra, zabawna książka.Danuta Noszczyńska, "Harpia", Prószyński i S-ka 2014

Zapraszam do ciekawej lektury i na blog Kasi, gdzie znajdziecie wiele recenzji książek o przeróżnej tematyce.

Pozdrawiam 
Dobrosława

1 komentarz:

Anna - Krulik pisze...

Fajnie się zapowiada :) dzięki za pomysł :)